W tę sobotę na festiwalu niezwykły koncert – wystąpi legendarny zespół jazz-rockowy lat 80. skupiający w swoich szeregach najwybitniejszych polskich jazzmanów i muzyków rockowych młodego pokolenia Young Power New Edition w specjalnym projekcie Freedom.

Po ponad trzydziestu latach grupa wznowiła działalność w nowej odsłonie. Oprócz dawnych muzyków w 15 – to osobowym zespole grają również najzdolniejsi z najmłodszego jazzowego pokolenia. Wystąpi imponująca lista nazwisk muzyków. YOUNG POWER NEW EDITION zagra w składzie: Krzysztof Popek (flet), Jorgos Skolias (wokal), Włodzimierz KINIOR Kiniorski (saksofon), Alek Korecki (saksofon), Józek Ziut Gralak (trąbka), Bronek Duży (trąbka), Grzegorz Kapołka (gitara), Marcin Pospieszalski (gitara basowa), Adam Lemańczyk (instrumenty klawiszowe), Jerzy Małek (trąbka), Cyprian Baszyński (trąbka), Marta Wajdzik (saksofon), Przemek Florczak (saksofon), Tomas Sanchez (instrumenty perkusyjne), Paweł Dobrowolski (instrumenty perkusyjne).


Zespół powstał w 1986 roku z inicjatywy wybitnego flecisty Krzysztofa Popka i perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego (Walk Away). Był atrakcją największych festiwali i entuzjastycznie odbierany przez branżę publiczność w kraju i za granicą. Już sama nazwa zespołu zawierała w sobie manifest i wyzwanie.

Pierwszym sukcesem zespołu był udział w festiwalu „Jazz nad Odrą” w 1986 roku, po którym krytycy zaczęli mówić o Young Power w kontekście „zmiany warty” na polskiej scenie jazzowej. Potwierdzeniem umiejętności zespołu okazał się debiut płytowy z 1987 roku ”Young Power” – a miesięcznik Jazz Forum określił zespół jako big-band roku, a jego lidera, K. Popka wybrał muzykiem roku.

W latach 1986-87 wystąpili na Jazz Jamboree już jako Young Power Second Edition z repertuarem opartym głównie o własne kompozycje i aranżacje. Koncertował także za granicą w RFN i Szwecji.

Liderem i autorem większości repertuaru Young Power był Krzysztof Popek, wybitny flecista, kompozytor i aranżer. (Od 1988 roku Popek rokrocznie wybierany jest przez miesięcznik Jazz Forum flecistą roku. Do dziś gra i nagrywa, współpracując z wybitnymi muzykami). W roku 1990 zespół nieoczekiwanie zawiesił działalność a wielu muzyków zespołu zdecydowało się utworzyć własne grupy.


Dokumentem aktywności artystycznej zespołu są albumy: „Young Power” (1987), „Nam Myo Ho Renge Kyo” (1988), „Man of Tra” (1989) z gościnnym udziałem Tomasza Stańko i Michała Urbaniaka, wspominkowy „Young Power” z 1990 roku oraz wznowiony w wersji cyfrowej CD oraz kolekcjonerskim LP – albumie debiutancki rarytas serii „Polish Jazz”.

Eklektyczny i unikalny styl grupy, łączy elementy jazzu, rocka, reggae, chwilami przypomina dokonania Weather Report, Jaco Pastoriusa, czy zespołu braci Brecker.

Young Power New Edition wystąpi już dzisiaj, o godz. 19:00 na warszawskiej Starówce.