W niedzielę 24 lipca w Rzeszowie odsłonięto mural przedstawiający jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów Tomasza Stańki. W uroczystym odsłonięciu muralu udział wzięli m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Zmarły w lipcu 2018 roku Tomasz Stańko – jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, urodził się w Rzeszowie i jest jego Honorowym Obywatelem. Rzeszów oczywiście pamięta o Tomaszu Stańce, stąd od kilku lat z okazji rocznicy jego urodzin organizowany jest toast urodzinowy, w ramach którego odbywają się koncerty i różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące.


W tym roku obchodzimy okrągłą 80. rocznicę urodzin wybitnego jazzmana, z tej okazji na jednym z budynków przy ul. Hetmańskiej powstał mural z wizerunkiem Tomasza Stańki. Malowidło o wymiarach 11×11 metrów zostało wykonane już w grudniu ubiegłego roku i powstało na podstawie grafiki autorstwa Joanny Stańko, żony Tomasza Stańko, którą artystka podarowała jazzmanowi w latach 80-tych. Mural namalowali artyści z Good Locking Studio. Partnerem całego przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Kultury.

W niedzielę 24 lipca mural został oficjalnie odsłonięty. W uroczystej prezentacji malowidła udział wzięli prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał prof. Rafał Wiśniewski.

80 lecie urodzin Tomasza Stańko – znamienitego obywatela Rzeszowa, który tutaj się wychował, tutaj się urodził i stąd poszedł w świat, robiąc karierę muzyczną, to bardzo ważne wydarzenie, dlatego odsłoniliśmy dzisiaj ten mural, który będzie symbolem przypominającym o tej postaci – mówił w niedzielę w Rzeszowie wiceminister Jarosław Selin.


Po odsłonięciu muralu w Hotelu Bristol odbyła się dalsza część wydarzeń związanych z rocznicą urodzin Tomasza Stańki. Można było posłuchać koncertu Józefa Skrzeka, wybitnego multiinstrumentalisty, kompozytora, człowieka który ze swobodą porusza się w każdym obszarze muzycznym oraz Erika Truffaza – jednego z najwybitniejszych trębaczy, uważanego za kontynuatora muzycznej ścieżki Milesa Davisa.

Autor: Wokul (czytajrzeszow.pl)