W najbliższą sobotę rozpocznie się w Warszawie 28. edycja popularnego festiwalu Jazz na Starówce i potrwa do 27 sierpnia. Rynek Starego Miasta ponownie stanie się koncertowym sercem Warszawy i przez 2 miesiące  wakacyjne bić będzie w rytmie jazzu. W tegorocznym wydaniu wystąpią  polskie i międzynarodowe gwiazdy jazzu, będą  jazzowe odkrycia, wyjątkowe projekty i powroty legendarnych formacji.

W tę sobotę, 2 lipca festiwal otworzy niekwestionowana, pierwsza Dama Polskiego Jazzu, Ewa Bem z towarzyszeniem kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Ewa Bem – wokal // Andrzej Jagodziński – fortepian // Robert Majewski- trąbka // Adam Cegielski – kontrabas // Czesław ”Mały” Bartkowski – perkusja


Ewa Bem. Artystka o niepowtarzalnym głosie niezwykłej barwy, urzekającą muzykalnością i wyczuciem swingu. Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym. Współpracowała z największymi indywidualnościami polskiej sceny jazzowej. Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Obecnie po kilku latach przerwy Ewa Bem powróciła ze wspaniałymi koncertami z towarzyszeniem Kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego, znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera, z którym współpracuje od 1987 roku. Muzykę ma w genach dzięki muzykalnym przodkom. Podobnie jak jej dwaj bracia, Aleksander i Jarosław. Zadebiutowała w Grupie Bluesowej Stodoła. W 1970 roku wystąpiła z nią w widowisku Blusełka na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Równocześnie pojawiła się jako solistka kwartetu Zbigniewa Seiferta  przyjęta niezwykle życzliwie przez krytykę i publiczność  jako Nowa twarz w polskim jazzie na Jazz Jamboree ’70 w Warszawie. Połowa lat 70. upłynęła  artystce na śpiewaniu w zespole Bemibek, który w 1973 roku przekształcił się w grupę Bemibem. Wspólne z  muzykowanie wyczuliły na repertuar, który dobiera  niezwykle starannie, budując go na twórczości nielicznego grona znakomitych spółek autorskich, z których ceni najbardziej m.in. pary autorskie Wasowski – Przybora i Karolak – Czubaszek.


Otoczona jest zawsze gronem największych sław polskiego jazzu. Śpiewała z grupą Mainstream, Swing Session, z kwartetem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, z grupą Quintessence i Walk Away, z zespołem Old Timers, Studiem Jazzowym Polskiego Radia, Alex Bandem i Orkiestrą Zbigniewa Górnego. Współpracowała, m.in.: z Markiem Blizińskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Jarczykiem, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem. Od 1987 r, z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiego jazzu.

Oprócz przebogatej dyskografii, ma w swoim dorobku liczne programy jazzowe zrealizowane w studiach telewizyjnych Warszawy i Krakowa. Wśród wielu nagród, m.in. laureatka ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii wokalistka roku w latach 1983-84, 1986-87, 1996-97, 1999-2002.