I nadszedł dzień przez wielu bardzo wyczekiwany! Po latach przerwy spowodowanej pandemią, wraca Open’er Festival! Przez najbliższe dni, Trójmiasto zamieni się w stolicę muzyki. Pierwszy dzień już dzisiaj! Poniżej, nasza selekcja artystów środowego Open’era.

RALPH KAMINSKI – Orange Main Stage

Wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków i jedna z najbardziej oryginalnych osobowości i talentów rodzimego alternatywnego popu. Do tej pory wydał trzy albumy: “Morze” (2016), “Młodość” (2019) oraz “KORA” (2021), na którym sięgnął po piosenki Kory i grupy Maanam, ubierając je w nowe szaty i ukazując jednocześnie ich ponadczasowy charakter. W maju artysta zaprezentował nowe kawałki – “Bal u Rafała” oraz “Duchy”. A na Open’erze zaprezentuje zupełnie nowe show i kolejne odsłony nadchodzącego nowego albumu.

SAMPA THE GREAT | Alter Stage

Sampa The Great to artystka wielu kultur. Raperka, która urodziła się w Zambii, a wychowała w Botswanie, od kilku lat w Australii rozwija swoją twórczość, w której hip-hop przenika się z neo-soulem, jazzem i gospelem, a całość podkreślają jej świadome, społecznie i politycznie zaangażowane teksty. Po świetnie przyjętych mixtape’ach “The Great Mixtape” (2015) i “Birds and the BEE9” (2017) oraz EPce „HERoes Act 2” (2017) w 2019 roku otrzymaliśmy jej debiutancki album „The Return”.

LITTLE SIMZ | Tent Stage

Ostatnie kilka lat były dla Little Simz jak rozpędzająca się lokomotywa. Artystka przeszła długą drogę od rozdawania pierwszych mixtape’ów na szkolnych korytarzach, przez serię kolejnych EP-ek i albumów, aż po ubiegłoroczny “Sometimes I Might Be Introvert” – jej czwartą płytę i jeden z najlepszych brytyjskich hip-hopowych albumów ostatnich lat, który dał jej aż 4 nominacje do BRIT Awards. Jej obecny sukces jest efektem wytężonej pracy artystycznej, dzikich ambicji, a przede wszystkim ogromnego talentu. Te wszystkie czynniki doprowadziły do powstania najbardziej oczyszczającego i osobistego albumu w jej karierze, który cementuje jej pozycję jednej z najmocniejszych hip-hopowych osobowości młodego pokolenia.

LUNA | Czujesz Klimat? Stage

Luna to jedna z najbardziej charakterystycznych, konsekwentnych i wyróżniających się świadomą wizją siebie artystek młodej polskiej sceny. Zarówno pod względem muzycznym, artystycznym i wizerunkowym. Zauważona już przy pierwszym singlu przez Spotify była pierwszą polską ambasadorką akcji Spotify Equal, której wizerunek był prezentowany na Times Square.

Występowała na Opolskiej Scenie Alternatywnej, nominowana była do Odkryć Roku w plebiscycie Bestsellery Empiku 2021 za EP „Caught in the night”. Wyróżniona także przez magazyn ELLE jako jedyna muzyczna gwiazda występowała podczas tegorocznej gali ELLE Style Awards. W końcem kwietnia 2022 roku ukazał się jej debiutancki album “Nocne zmory”.

NATALIA SZROEDER | Czujesz Klimat? Stage

Natalia Szroeder to polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. 16 marca 2021 wydała singel „Powinnam?” wraz z teledyskiem, który w tydzień po premierze przekroczył 1 mln wyświetleń na YouTube. Dwa tygodnie później wydała singel „Połóż się tu”, a krótko po nim – utwór „Przypływy”, który nagrała w duecie z Ralphem Kaminskim. 25 sierpnia wydała piosenkę „Para”. 5 października zapowiedziała wydanie drugiego albumu pt. “Pogłos”, który został wydany 5 listopada 2021 wraz z edycją limitowaną z kasetą. Płytę promowała także singlami: „1-2 X” i „Początki”. W tym czasie została wyróżniona w ramach akcji EQual prowadzonej przez Spotify; w ramach akcji jej zdjęcie zostało wyświetlone na Times Square w Nowym Jorku. 3 czerwca 2022 wydała singiel z klipem „Osiedle”.

A$AP ROCKY | Orange Main Stage

Rakim Mayers rozpoczął karierę jeszcze jako nastolatek. W 2007 roku dołączył do słynnego nowojorskiego kolektywu A$AP Mob, od którego pochodzi jego pseudonim artystyczny. Debiutancki mixtape “Live.Love.A$AP” ukazał się w 2011 roku, a dwa następne albumy “Long. Live. A$AP” (2011) i “At. Long. Last. A$AP.” (2015) debiutowały na szczycie w USA. Jego ostatni album był jedną z najważniejszych rapowych płyt ostatnich lat. “Testing” zjednał krytyków i fanów nowojorskiego rapera, zyskując opinię najbardziej dojrzałego dzieła w dyskografii Flacko. Na albumie znalazł się między innymi przebój „Praise The Lord (Da Shine)”, który do dziś zyskał ponad 800 milionów streamów w samym Spotify. Płyta nie jest przepakowana gośćmi, ale ci, którzy się na niej pojawiają – Moby, Frank Ocean, FKA Twigs czy Skepta – doskonale odnaleźli się w towarzystwie głównego bohatera. W ubiegłym miesiącu otrzymaliśmy premierowy singiel A$AP-a “D.M.B”.

VITO BAMBINO | Tent Stage

Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Mateusza Dopieralskiego, czyli Vito Bambino, który urodził się w Katowicach, od lat mieszka w niemieckim Leverkusen, a siebie samego z dumą nazywa “Europejczykiem”. Współtwórca projektu Bitamina, z którym w 2020 roku wydał solowy album “Poczekalnia”, w którym jak w lustrze odbija się jego muzyczne DNA. Piosenki Vito Bambino, podobnie jak w Bitaminie, są intymne, delikatne, pełne życiowych prawd. W tym roku zaprezentował premierowe single – “Poszło” i “Maj”.

Selekcja drugiego dnia już jutro o godz. 12:00!