Hasło przewodnie tegorocznej edycji to BUNT – w czasach niepewności, wojny i katastrofy klimatycznej staramy się odnaleźć sens i możliwości oporu. Szukamy nie tylko skutecznych form zmiany świata, ale przede wszystkim zastanawiamy się, jak miałby wyglądać. Czy uda się wyemancypować, znaleźć własny kąt w większościowym polu i pomoże nam w tym muzyka? Kawiarnię poprowadzą nasza kuratorka Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

PIĄTEK 5/08

  1. Rebel grrrls!
    Panel wokół premiery książki “Dziewczyny do boju” Sary Marcus z udziałem tłumacza książki – Andrzeja Wojtasika oraz Oli Kamińskiej i Agaty Wnuk z grupy Girls to The Front;
  2. QUEEROWANIE POLSKI
    Panel wokół antologii queerowych tekstów “Dezorientacje” (Krytyka Polityczna) z udziałem redaktorów książki – Błażeja Warkockiego oraz Tomasza Kaliściaka;
  3. Życiopisanie
    Panel o queerze i śmietnikach z udziałem pisarki i rysowniczki – Małgorzaty Halber oraz pisarki Doroty Kotas;
  4. 21.30-22.00 – przedpremierowe czytanie najnowszej powieści Sylwii Chutnik „Tyłem do kierunku jazdy”.

SOBOTA 6/08

  1. Cyrk przyjechał
    Panel o kulturze cyrkowej z udziałem Sabiny Pstrąg – badaczki kultury cyrkowej i niezależnej, cyrkówki oraz Anny Fryczkowskiej, autorki książki “Cyrkówka Marianna”;
  2. Kły, pazury i sierść
    Panel o prawach zwierząt i rozrywce, którego gościniami będą Bogna Wiltowska z organizacji Otwarte Klatki oraz Ania Płaszczyk – działaczka na rzecz praw osób nieludzkich;
  3. Syreny, skorpiony i roboty
    O postaciach nieczłowieczych – Gaja Grzegorzewska, autorka “Selkis”.

Wydarzenie specjalne:

Monodram cyrkowy „Mamałyga” łączy w sobie elementy teatru i sztuki cyrkowej. Inspiracją dla powstania spektaklu była powieść Aglaji Veteranyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”. Bohaterką i narratorką tekstu jest mieszkająca w Niemczech dziewczynka, wychowana w rodzinie imigrantów z Rumunii. Jej rodzice są cyrkowcami – mama akrobatką wiszącą za włosy u kopuły cyrku, a ojciec klaunem.

Zakorzeniona w biografii autorki powieści osobista historia staje się pretekstem do fantasmagorycznej podróży przez świat widziany z perspektywy nieograniczonej dziecięcej wyobraźni. Cyrk jest zawsze za granicą – mówi dziewczynka. Granic jest w tej opowieści wiele: tych dosłownych, wskazujących granice krajów czy kontynentów, ale także umownych, przenoszących w różne ustroje polityczne i społeczne, wyznaczających ludzkie możliwości (nieustanne balansowanie cyrkowców na granicy ryzyka) czy granice dobrego smaku (cyrkowy kamp i kicz).


Przestrzeń cyrku to uniwersum: świat w świecie, w którym panują zintensyfikowane relacje międzyludzkie; arena silnych wrażeń i emocji, gdzie piękno i okrucieństwo to dwie strony tej samej karty. Tożsamość dziecka wyrastającego w barwnym, ale i niepokojącym świecie jest wielowarstwowym palimpsestem. Na tworzoną w odbiciu relacji z bliskimi osobowość bohaterki składają się ślady miłości i krzywd zadanych przez członków rodziny. Namacalność śmierci, z którą stykają się na co dzień cyrkowcy, każe szukać sposobu oswajania strachu. Receptą na przetrwanie w rzeczywistości pełnej dziecięcych niepokojów i traum staje się sztuka, a opowiadana bohaterce przez siostrę bajka o dziecku gotującym się w mamałydze rozbudza fantazję, która pozwala zapomnieć o lęku i samotności.

Teatralny wymiar cyrku oraz cyrkowość w teatrze stanowią dla twórczyń spektaklu – cyrkówki Sabiny Drąg i reżyserki teatralnej Joanny Zdrady – przestrzeń eksperymentu. Transgresyjność obu dyscyplin staje się impulsem do poszukiwań nowych form i środków wyrazu.

NIEDZIELA 7/08 – BUNT TO ŻYCIE

  1. Światy wzniesiemy nowe
    Panel o buncie i alternatywnych wspólnotach z udziałem Urszuli Jabłońskiej – reporterki, autorki książki “Światy wzniesiemy nowe”;
  2. Uwaga, kryzys!
    Panel o sytuacji kryzysuz udziałem Urszuli Zajączkowskiej – botaniczki i poetki oraz Katarzyny Kasi – filozofki i dziennikarki;
  3. Muzyka, która słucha
    Panel o estetyce buntu lata 90’te z udziałem Anny Gacek – dziennikarki muzycznej, autorki książki “Ekstaza. Lata 90. Początek” i Piotra Jagielskiego – dziennikarza, autora książki “Święta tradycja. Własny głos”.

Sponsorem Kawiarni Literackiej na OFF Festival jest Nexto.pl.

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Wystąpią między innymi: Iggy Pop, Central Cee, Metronomy, Mura Masa, Bedoes, Rina Sawayama, Bikini Kill, Ghetts, DIIV, ROMY, Papa Dance gra „Poniżej krytyki”, Alyona Alyona, Kacperczyk, Pi’erre Bourne, Altın Gün, Molchat Doma, Dry Cleaning, WaluśKraksaKryzys gra „MiłyMłodyCzłowiek”, Q, Prospa, DJ Seinfeld presents Mirrors: Live, Erika de Casier, Myd (LIVE BAND), Lordofon, Natalie Bergman, Arooj Aftab, Amenra, Jakub Skorupa, Makaya McCraven, Yard Act, Shygirl, Frank Leen, Sofia Kourtesis, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Ela Minus, Ćpaj Stajl, asthma, Mdou Moctar, The Armed, Jaubi, Crows, Squid, Lex Amor, Duchy, Gruzja, Midsommar, PC Music Showcase, Kamaal Williams, keiyaA, Dziarma, Oxford Drama, Jann, Kamil Hussein, Franek Warzywa i Młody Budda, Chair, Kwiaty, Oysterboy, Róża, Polonia Disco i wielu innych…

Bilety dostępne są na stronie: https://off-festival.pl/

Gospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice, Sponsorem Głównym – Perlage, Sponsorem Sceny Leśnej – Rossmann, natomiast Sponsorem Sceny Eksperymentalnej – BUH.

Dodatkowo 4 sierpnia zapraszamy na cykl 5 koncertów w ikonicznych miejscówkach w Katowicach – OFF Before Czujesz Klimat? Wystąpią: Eddie Chacon Jerry & The Pelican System, Alabaster dePlume (sold out), Half Waif, Julek Ploski, Pink Siifu & tha NEGRO ALIVE’ Experience, Jerzyk Krzyżyk, MIKE i nath.

Sponsorem czwartkowej uwertury do OFF Festivalu Katowice – OFF Before Czujesz Klimat? jest Rossmann. Partnerami poszczególnych wydarzeń są: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Willa Wojciecha Kilara (Miasto Katowice), III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, WOLNO oraz Biurowce .KTW.