James Blake udostępnił nowy, ambientowy album zatytułowany „Wind Down”, który powstał z zamiarem wspomagania i wspierania zdrowego snu. Płyta jest pierwszym funkcjonalnym albumem muzycznym skonstruowanym przy użyciu technologii AI, który zostanie wydany przez wytwórnię należącą do Universal Music Group. Został stworzony we współpracy z firmą Endel zajmującą się dźwiękiem, przy użyciu technologii sztucznej inteligencji i dźwięków znajdujących się w jej adaptacyjnym doświadczeniu i aplikacjach.

„Pejzaż dźwiękowy Wind Down, który stworzyłem z Endelem, pozwala mi odkrywać bardziej ambientową stronę mojej muzyki i tworzyć projekt wspierający ludzi w nowy sposób” – powiedział James Blake w komunikacie prasowym. „To fascynujące, gdy słyszę, jak moja muzyka łączy się z opartymi na nauce dźwiękami sztucznej inteligencji Endela i myślę, że wymyśliliśmy coś nie tylko pięknego, a nawet znaczącego, ale naprawdę praktycznego”.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Endel Oleg Stavitsky dodał:

„Artyści dowiadują się, że istnieją nowe formaty, które wspierają technologię i naukę, aby wyrazić swoją kreatywność, nowe sposoby angażowania słuchaczy i odgrywania roli w ich życiu. Mogą czerpać z tych samych dźwięków i pomysłów, aby tworzyć różnorodne doświadczenia, a funkcjonalny dźwięk Endela może służyć konkretnym celom dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego, poprawiając skupienie, relaksację i sen”.