Od 24 do 31 maja w Krakowie odbędzie się XXVIII edycja Festiwalu “Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. W programie wiele gwiazd i premier.

  • 24 maja 2022, godz. 20.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi: JOEY CALDERAZZO & JOHN PATITUCCI

Joey Calderazzo i John Patitucci należą do kategorii wybitnych muzyków, którzy sprawdzają się zarówno jako liderzy, jak i sidemani. (W końcu pełne muzycznych aluzji i żartów solówki na fortepianie Calderazza wzmocniły kwartet Branforda Marsalisa, a m.in. znakomity bas Patitucciego muzykę Wayne’a Shortera.) Teraz po raz pierwszy wyruszają w światową trasę koncertową jako duet. W ramach tej  trasy pojawią się na jedynym koncercie w Polsce, w Krakowie.

  • 29 maja, godz. 20.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (cz. I) wystąpią: JULIA AMIROVA TRIO – “ROOTS” /premiera oraz (cz. II) SZYMON MIKA INTERNATIONAL

Utalentowana pianistka Julia Amirova, urodzona w Kijowie, mieszka w Krakowie od 2014 r, Ukończyła Kijowski Instytut Muzyki im. Gliera ,Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru Kina i Telewizji oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego. Laureatka wielu konkursów, otrzymała również stypendium twórcze Miasta Krakowa. Zespół powstał w 2018 roku, kiedy w Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się: pianistka Julia Amirova, kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista Patryk Gajda. 

Szymon Mika International to projekt zainicjowany przez jednego z najwybitniejszych gitarzystów jazzowych w Europie, którego muzyka przełamuje ramy gatunkowe, a unikalne, dopracowane brzmienie wyróżnia na scenie międzynarodowej. Skład International jednoczy muzyków o różnorodnych korzeniach, zapleczu kulturowym i artystycznym. Prócz tria, z którym Mika koncertuje na co dzień (Max Mucha – kontrabas, Péter Somos – perkusja) w skład projektu wchodzą: Yumi Ito – mieszkająca w Szwajcarii wokalistka o polsko-japońskim pochodzeniu, laureatka prestiżowego Montreux Jazz Festival oraz Oskar Török – słowacki trębacz znany w Polsce między innymi z występów z Leszkiem Możdżerem i Wojtkiem Mazolewskim. Podczas koncertu zespół wykona niepublikowane dotąd utwory oraz kompozycje pochodzące z albumu “Ekual” duetu Mika-Ito, który ukazał się w październiku 2021.

  • 30 maja 2022, godz. 20.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi RGG  z okacji 20-lecia pracy artystycznej zespołu

Występ tria RGG na festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie związany jest z jubileuszem 20 lat działalności artystycznej. Tym samym formacja kontynuuje cykl koncertów, prezentujących materiał przekrojowy – od płyty “Szymanowski”, przez “Aurę” i “Memento”, aż do najnowszej “Mysterious Monuments On The Moon”. 

  • 31 maja, godz. 20.30 w Klubie Piec Art, ul. Szewska 12 odbędą się “JAZZOWE DEBIUTY”

Własne projekty zaprezentują młodzi artyści – studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz absolwenci Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej: NIKITA ABRAMENKO TRIO, KWARTET SAKSOFONOWY AMKP.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne “Jazzowy Kraków”.