Nowy singiel Johna Legenda to hymn dla każdego, kto boryka się z przeciwnościami losu. Utwór “Free”, napisany i wyprodukowany przez samego Legenda to poetycka melodia zakorzeniona w ewangelii. Artysta napisał tę piosenkę po ataku Rosji na Ukrainę, w wyniku której zginęło tysiące Ukraińców, a ponad cztery miliony opuściło swój kraj.

13-krotny zwycięzca Grammy zadebiutował ten utwór na żywo podczas 64. rozdania w niedzielny wieczór. W jego poruszającym wykonaniu wystąpiła ukraińska piosenkarka Mika Newton, której siostra służy w ukraińskiej armii, oraz poetka Lyuba Yakimchuk, która kilka dni temu uciekła z kraju. Ukraińsko-amerykańska Siuzanna Iglidan grała na bandurze, podczas gdy Legend śpiewał mrożące krew w żyłach teksty grając na fortepianie.

„FREE” został zainspirowany duchami i hymnami zniewolonych i uciskanych afroamerykańskich przodków, których zainspirowała historia ze Starego Testamentu o Mojżeszu prowadzącym swój lud do wyzwolenia z niewoli” – powiedział.

„Napisałem go po tygodniu oglądania przerażających obrazów bezsensownej, brutalnej inwazji na Ukrainę – bez prawa do zabijania, dominowania i podporządkowywania sobie narodu ukraińskiego, bez prawa do uciszenia woli narodu. Tam przecież żyli ludzie w demokratycznym państwie. Wiem, że pieśnią nie mogę zakończyć żadnej wojny, ale musiałem napisać tę piosenkę jako moją modlitwę, mój wkład w chór głosów wzywających do pokoju i wolności dla wszystkich ludzi. Mam nadzieję, że każdy z nas znajdzie swój własny sposób, aby przyczynić się do tego chóru. Obyśmy zagłuszyli głosy i siły nienawiści, bigoterii i autorytaryzmu. Obyśmy mogli uczynić nasz świat naprawdę WOLNYM.”

„Od początku konfliktu na Ukrainie ponad 4 miliony uchodźców uciekło ze swoich domów, a co sekundę kolejne ukraińskie dziecko staje się uchodźcą. Na całym świecie ponad 84 miliony ludzi zostało przesiedlonych i nie ma domu, do którego mogliby wrócić” – napisał na Instagramie.


W przeddzień rozdania Grammy Legend otrzymał pierwszą w historii nagrodę Global Impact Award przyznaną przez Black Music Collective za „osobiste i zawodowe osiągnięcia w branży muzycznej”.

„To dla nas wyjątkowy zaszczyt, że możemy uczcić Johna Legenda jako inauguracyjnego laureata nagrody Recording Academy Honors’ Global Impact Award” – powiedziała w poprzednim oświadczeniu Valeisha Butterfield Jones, współprzewodnicząca Recording Academy.