Już w najbliższy piątek, 1 kwietnia, w Studiu S-3 Polskiego Radia zagra Leszek Możdżer. Wybitny pianista jazzowy i kompozytor będzie bohaterem kolejnego koncertu z cyklu Jazz.PL. Premiera wydarzenia w radiowej Dwójce, na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl. Koncert z udziałem publiczności – zaproszenia można zdobyć słuchając Programu 2 Polskiego Radia. 


Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, kompozytor, producent oraz twórca muzyki filmowej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. W 1996 roku uzyskał dyplom Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu. Działalność artystyczną rozpoczął w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwsze sukcesy odnosił z yassowym zespołem Miłość. We wczesnych latach działalności był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W 1992 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors, od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii Fortepian oraz został wielokrotnie uznany Muzykiem Roku. Jest laureatem nagrody „Ad Astra” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyk oraz „Paszport Polityki”.

Leszek Możdżer nagrywał płyty i koncertował z najwybitniejszymi polskimi i międzynarodowymi muzykami jazzowymi. Jest wieloletnim współpracownikiem kompozytorów muzyki filmowej – Jana A.P. Kaczmarka i Zbigniewa Preisnera. Wraz kontrabasistą Larsem Danielssonem i perkusistą Zoharem Fresco współtworzy międzynarodowe trio jazzowe. Nagrał ponad 100 albumów oraz zagrał szereg koncertów na całym świecie – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Kanadzie, Brazylii.

– Wyjście na scenę i skonfrontowanie się z jednym instrumentem, z którym spędziło się wiele godzin, jest egzaminem. Instrument weryfikuje, jakim jesteś pianistą, jak sobie radzisz z poziomami kontaktu z publicznością. Wychodząc na scenę, świadczysz o tym, kim jesteś – mówi Leszek Możdżer.

Artysta miał okazję wiele razy zagrać na scenach Polskiego Radia. W ubiegłym roku otrzymał nominację od Polskiego Radia do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii: Muzyka. Kapituła nagrody w uzasadnieniu doceniła artystę za: dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie – nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Gospodarzem wieczoru w Studiu S-3 będzie Andrzej Zieliński – jeden z kuratorów cyklu „Jazz.PL”.

  • Początek koncertu Leszka Możdżera – w piątek, 1 kwietnia, o godz. 18.00.
  • Transmisja w radiowej Dwójce, na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl
  • Zaproszenia do zdobycia na antenie Dwójki w audycjach: „Poranek Dwójki”, „Teraz jazz” i „Wybieram Dwójkę”.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia tu.