„Motherland Journey” Blue Lab Beats to album, który powstawał przez lata. Jest wynikiem miesięcy spędzonych w studio, przekraczania granic, podejmowania ryzyka i pokonywania przeciwności. Ponad 70 traków demo, jakie powstały na przestrzeni czasu, zostało skrupulatnie zredukowanych do 17-ścieżkowej kompilacji. To największy jak dotąd projekt Blue Lab Beats, a fakt, że jest wydany nakładem legendarnej wytwórni Blue Note, potwierdza jego wyjątkowe znaczenie.

Album rozpoczyna utwór „Sky Refections” w kinematograficzno-hip-hopowym klimacie, w którym pojawiają się partie smyczkowe aranżowane przez Steve’a Husseya / Urban Soul Orchestra (Soul II Soul, „Back to Life”). Jako drugi na płycie pojawia się utwór „Labels”, pierwszy z czterech singli, który powstał w wyniku współpracy grupy artystów. Ta majestatyczna kreacja dźwiękowa, łączy zgrabne takty Kofiego Stone’a i urzekający wokal Tiany Major9. Swoje miejsce na albumie znalazły również takie utwory jak: „Gotta Go Fast” – wynik kilku jam sessions, z udziałem trąbki Poppy Daniels, „I’ll Be Here For You” z uduchowionym wokalem Teni Tinks oraz „Don’t Let It Go Away” z Emmavie, z którą Blue Lab Beats współpracowała jeszcze w czasach swojej działalności na Soundcloud.

Single, „Blow You Away (Delilah)” czy „Sensual Loving”, zyskały ciekawe brzmienie dzięki charakterystycznym wokalom Afrobeats Ghetto Boy, natomiast „Dat It”, to połączenie akordów fortepianu i syntezatorów Kiefera, który na płycie pojawił się dzięki uprzejmości wytwórni Stones Throw.

Jedną z najbardziej charakterystycznych kompozycji na albumie, jest utwór tytułowy („Motherland Journey”), napisany wspólnie z ghańskimi talentami produkcyjnymi KillBeatz. Produkcja zawiera wokale nieżyjącego już pioniera Afrobeatu, Feli Kutiego. Pośród innych niezwykłych gości na płycie pojawili się: Urban Soul Orchestra w utworze „Refections”, Ego Ella May w „Slow Down”, Jackson Mathod grający na trąbce i Kaidi Akinnibi na saksofonie w kompozycji „Warp”, Pip Millet obdarzyła swoim wokalem utwór „Home”, podczas gdy brytyjski talent muzyki soul, Jerome Thomas pojawił się w „Real Good”. Dopełnieniem albumu jest outro „Refections”.

– „Motherland Journey” to dla nas bardzo wyjątkowy album – mówią Blue Lab Beats. – Ukończenie tej płyty zajęło nam dwa i pół roku, stając się dla nas najdłuższym procesem tworzenia albumu, ale było warto. Usłyszycie tu wiele gatunków, inspiracji i fuzji. Testem samym w sobie była praca nad tak wieloma utworami podczas pierwszego lockdownu. Musieliśmy wymyślić wiele różnych sposobów, aby osiągnąć to, czego dokładnie chcieliśmy dźwiękowo. Kontrakt w wytwórni Blue Note, która pomogła nam to osiągnąć, był absolutnym błogosławieństwem. Wielu wokalistów i instrumentalistów na tym albumie to nasi wielcy przyjaciele.

Blue Lab Beats to jeden z najszybciej rozwijających się duetów producenckich na świecie. Byli nominowani do nagrody Grammy za pracę nad albumem Angelique Kidjo „Mother Nature”, a także do nagrody MOBO w kategorii Best Jazz Act w 2021 roku. Blue Lab Beats tworzą: producent NK-OK i multiinstrumentalista Mr DM. Artyści zaczynali tworząc w zaciszu domowym, remiksując utwory takich gwiazd jak Dua Lipa i Rag’n’Bone Man, ale szybko przekształcili się, tworząc nowe brzmienie inspirowane pionierami hip-hopu i muzyką afrykańskiej diaspory, pozostając jednocześnie wiernymi swoim londyńskim korzeniom.

Blue Lab Beats mają na swoim koncie ponad 32 miliony streamów, występ na Glastonbury Festival, a także współpracę z takimi artystami jak Roy Ayers i Thundercat. W 2017 roku wydali EP „Freedom” z wyróżniającym się utworem „Sam Cooke & Marvin Gaye”. Rok później wyszedł ich wypełniony hitami, debiutancki album „XOver”. Pośród wielu przebojów na albumie znalazły się: odtworzony ponad osiem milionów razy utwór „Pineapple” oraz „Sam Cooke & Marvin Gaye” z udziałem Kojey Radical i Tiana Major9. Ich wydawnictwa takie jak EP „Vibe Central” z 2019 roku, na którym pojawił się nominowany do nagrody Grammy trębacz Theo Croker, czy utwór „Hi There”, uduchowione instrumentalne kazanie, które znajduje się również na albumie „Blue Lab Voyage” z 2020 roku, przyniosły im dalszy sukces. W listopadzie Blue Lab zagrali wyprzedany koncert w Hootananny Brixton, który w wielkim stylu zakończył ten kolejny, przełomowy dla ich kariery rok.