Młody lecz doświadczony i uznany na rodzimej, węgierskiej scenie muzycznej saksofonista i kompozytor Daniel Varga wydał właśnie album “Eastern European Quartet”, który jest jego debiutem w roli saksofonisty. Album w całości wypełniają autorskie kompozycje, które, jak mówi sam lider:

“Są właściwie dopracowaną wersją piosenek, które napisałem podczas moich lat w akademii muzycznej. Ponieważ improwizacja odgrywa ważną rolę w moim życiu – a zwłaszcza w życiu tego zespołu – większość utworów napisałem w taki sposób, aby na czele mogła stanąć wolność i improwizacja, niekoniecznie sama kompozycja”.

Płyta swoją premierę miała 11 lutego i ukazała się nakładem wytwórni Music Art Fun w ramach programu Płyty Felczaka Fundacji im. Wacława Felczaka.


Daniel Varga to młody węgierski saksofonista i kompozytor. Studiował muzykę w Austrii na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Widowiskowych w Grazu (KUG). Po latach szkolnych wrócił do Budapesztu, gdzie obecnie mieszka i działa zarówno jako lider własnych projektów, ale i wzięty sideman. Najnowszy album “Dániel Varga: Eastern European Quartet” to muzyka, w której wraz ze swoim międzynarodowym zespołem eksponuje nowoczesne melodie, harmonie i brzmienie wyraźnie jednak, oscylując wokół jazzowego mainstreamu. Album powstał przy współpracy z fundacją Wacława Felczaka a swoją premierę będzie miał w lutym 2022 nakładem wytwórni Music Art Fun.

Skład: Daniel Varga – saksofon // Piotr Lipowicz – gitara // Ivar Roban Krizic – kontrabas // Piotr Budniak – perkusja