India.Arie usuwa swoją muzykę i podcast ze Spotify w solidarności z Neilem Youngiem, który w zeszłym tygodniu poprosił serwis streamingowy o zrobienie tego samego.

Decyzja Younga o usunięciu swojego katalogu miała na celu zaprotestowanie podcastów Joe Rogana, który jego zdaniem rozpowszechnia dezinformację na temat koronawirusa i szczepionek w The Joe Rogan Experience.

Arie wydała oświadczenie w poniedziałek wieczorem, powołując się na to, że oprócz komentarzy Rogana dotyczących koronawirusa, była również niezadowolona z jego „wypowiedzi na temat rasy”.

„Postanowiłam usunąć moją muzykę i podcasty ze Spotify” – powiedziała Arie, która obecnie ma 1,3 miliona słuchaczy miesięcznie w serwisie streamingowym.
„Neil Young otworzył drzwi, przez które muszę przejść. Wierzę w wolność słowa. Uważam jednak, że Joe Rogan jest problematyczny z powodów innych niż jego wywiady z Covidem. Dla mnie to także jego język dotyczący rasy”.

Dodała:

„Mówię o szacunku – kto go otrzymuje, a kto nie. Płacenie muzykom ułamka grosza? A on 100 milionów dolarów? To pokazuje rodzaj firmy, którą są, i firmę, którą prowadzą. Jestem zmęczona”.

Oświadczenie Arie poprzedziła seria tweetów w sobotę z hashtagiem #DeleteSpotify. W jednym poście napisała:

„Przemysł muzyczny jest nadużyciem. seksistowski. rasistowski. ageistowski. WZMOCNIONY i NIESPRAWDZONY. TO nie jest opinia. TO JEST MĄDROŚĆ. ten model streamingu to tylko JEDEN obszar, który należy zburzyć i odbudować z szacunku dla artystów #UsuńSpotify”.

W ubiegłą środę (26 stycznia) Young ogłosił na swojej oficjalnej stronie internetowej, że usuwa swoją muzykę z serwisu streamingowego.

„Spotify stało się domem dezinformacji zagrażających życiu” – napisał w swoim liście otwartym.

Do protestu Younga dołączyli później Joni Mitchell i Nils Lofgren, usuwając swoją muzykę. W niedzielę (30 stycznia) dyrektor generalny Spotify Daniel Ek wydał oświadczenie, w którym przedstawił nowe zasady i podejście firmy do COVID-19.

„Mamy zasady obowiązujące od wielu lat, ale trzeba przyznać, że nie byliśmy przejrzyści w odniesieniu do zasad, które szerzej kierują naszymi treściami. To z kolei doprowadziło do pytań dotyczących ich zastosowania do poważnych problemów, w tym COVID-19. Na podstawie opinii z ostatnich kilku tygodni stało się dla mnie jasne, że mamy obowiązek zrobić więcej, aby zapewnić równowagę i dostęp do powszechnie akceptowanych informacji ze środowisk medycznych i naukowych prowadzących nas przez ten bezprecedensowy czas”.

Jednym z nowych kroków, jakie podejmuje Spotify, jest dodanie „poradnika dotyczącego treści do każdego odcinka podcastu, który zawiera dyskusję na temat COVID-19. Według Variety Spotify stracił ponad 2 miliardy dolarów wartości rynkowej w ciągu zaledwie trzech dni.