Pianista i kompozytor Ethan Iverson zapowiada swój debiut w Blue Note wydaniem albumu „Every Note Is True”, który ukaże się 11 lutego 2022 roku. Na płycie usłyszymy nowo powstałe Trio Iversona stworzone z basistą Larrym Grenadierem i legendarnym perkusistą Jackiem DeJohnette. Artysta spogląda wstecz na swoją muzyczną historię, powracając do jazzu inspirowanego muzyką pop/rock, jaką tworzył z The Bad Plus, grupą, której Iverson był współzałożycielem w 2000 roku.

Album „Every Note Is True” otwiera kompozycja zatytułowana The More It Changes. W utworze pojawia się 44-głosowy wirtualny chór. Żona pianisty, pisarka Sarah Deming, napisała tekst, który nadał tytuł albumowi.

– Jestem okropnym wokalistą – przyznaje Iverson. – Mój głos można usłyszeć głęboko schowany w miksie. Niemniej uwielbiam amatorskie śpiewanie! Chór amatorski czy chór dziecięcy to wspaniałe brzmienie.

Singiel „The More It Changes/The Eternal Verities”, zapowiadający album już jest dostępny w serwisach cyfrowych.


Od czasu odejścia z The Bad Plus pod koniec 2017 roku, Iverson podejmował się różnych projektów, w tym współpracy z ikonicznymi perkusistami Billy Hartem i Albertem „Tootie” Heathem. Nagrywał też z trębaczem Tomem Harrellem i saksofonistą Markiem Turnerem. Komponował na orkiestrę, big band oraz dla Mark Morris Dance Group. Każdy z tych projektów, wraz z uznanym, prowadzonym od dawna blogiem Do the Math i publikacjami w „The New Yorker” i „The Nation”, pozwolił Iversonowi czerpać inspiracje z różnych dziedzin.

Podczas gdy „Every Note Is True” zawiera elementy stylistyczne ukształtowane w ciągu 17 lat wspólnej pracy z The Bad Plus, to nie ma wątpliwości, że album prezentuje zupełnie inne trio, kierowane przez bardziej dojrzałego kompozytora. Podczas nagrań Iverson, jako lider, wykazał się wnikliwym zrozumieniem talentu każdego z muzyków, co pomogło im zbudować prawdziwie inspirujące, zespołowe brzmienie.