Na zakończenie 2021 roku STUDIO wystawi na Dużej Scenie im. Józefa Szajny najnowszy dramat Doroty Masłowskiej w reżyserii Marcina Libera. Piąta premiera sezonu jubileuszowego teatru już 18 grudnia 2021.

Najnowszy, napisany na zaproszenie STUDIO dramat Doroty Masłowskiej to wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Realia gierkowskiej dekady poznajemy przede wszystkim za pomocą perspektyw mieszkanek odbudowanego z bólu miasta, zatrwożonych sprawą Dusidamka z Mokotowa. Ta zdaje się jednak tylko pretekstem do ukazania ich niewypowiedzianych i niewysłuchanych sekretów, dramatów i traum. Podejmując formę kryminału milicyjnego ze wszystkimi jej absurdami, Masłowska kreśli fantazyjny i barokowy świat „ery atomowej”, pełen incydentów codzienności, przemocy i marzeń. Przez ten peerelowski krajobraz, nasycony niepodrabialnym i żywym językiem autorki, przejdzie pewnego dnia nikt inny jak David Bowie. 

Prapremiera „Bowiego w Warszawie” (18 grudnia 2021, sobota) to sceniczny kryminał w reżyserii Marcina Libera. Osnuty wokół legendarnej wizyty artysty spektakl jest odą do miłości, szczególnie tej niespełnionej i nierozkwitłej. O takiej Warszawie jeszcze nie słyszeliście. Ścieżkę dźwiękową skomponowali muzycy wrocławskiego kwartetu Błoto, których improwizowana muzyka idealnie wpasowała się w abstrakcyjną opowieść osadzoną w realiach PRL. W STUDIO do 26 listopada trwa akcja  „Twoje jeansy. Twój spektakl”, która zachęca do oddania starych jeansowych ubrań na potrzeby realizacji kostiumów przez Grupę Mixer. Za scenografię i reżyserię światła odpowiada Mirek Kaczmarek. Na scenie zobaczymy: Dominikę Biernat, Monikę Obarę, Maję Pankiewicz (gościnnie), Marcina Pempusia, Bartosza Porczyka, Sonię Roszczuk, Natalię Rybicką, Roba Wasiewicza, Andrzeja Szeremeta, Martę Ziębę i Ewelinę Żak. Spektakl będzie grany 19-21, 26-30 grudnia oraz w wieczór sylwestrowy.

Sztuka ukaże się również w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego na początku 2022 roku. Ilustracje do książki przygotowuje ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

„Bowie w Warszawie” | BILETY
Premiera: 18 grudnia 2021 o godz. 19:00
Kolejne terminy: 19-21, 26-31 grudnia o godz. 19:00

  • Reżyseria: Marcin Liber
  • Scenariusz: Dorota Masłowska
  • Scenografia/Reżyseria światła: Mirek Kaczmarek
  • Kostiumy: Grupa Mixer
  • Muzyka: Błoto w składzie: Cancer G, OlafSaxx, Latarnik, Wuja HZG
  • Obsada: Dominika Biernat, Monika Obara, Maja Pankiewicz (gościnnie), Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Sonia Roszczuk, Natalia Rybicka, Rob Wasiewicz, Andrzej Szeremeta, Marta Zięba, Ewelina Żak