Adam Bałdych, znakomity skrzypek jazzowy, improwizator i kompozytor wydaje swoją najnowszą, siódmą już płytę w prestiżowym niemieckim wydawnictwie ACT, z którym związany jest od 10 lat. Po dwóch przedpremierowych koncertach, które odbyły się w warszawskim klubie Jassmine i katowickiej Hipnozie nadchodzi wreszcie moment premiery nowego krążka!

Prestiżowy brytyjski magazyn Jazzwise określił Adama Bałdycha „największym współczesnym skrzypkiem jazzowym”. Sam mówiąc o sobie podkreśla, że chce aby jego muzyka wpleciona była w kontekst współczesnego świata, jego tęsknoty i obawy, uwypuklając emocjonalność i relację ze słuchaczami: „Chcę tworzyć wspólnotę z moim odbiorcą i dzielić się moim spojrzeniem na tu i teraz”.

Podczas prac nad nowymi kompozycjami Bałdych usłyszał od przyjaciela: „jesteś poetą skrzypiec”. Okazało się, że ta opinia miała daleko idące konsekwencje – nie tylko stała się punktem wyjścia dla procesu twórczego nowego albumu, lecz skłoniła artystę do refleksji na temat własnej muzyki. „Poetry” – w polskim tłumaczeniu „poezja” – to tytuł najnowszego albumu Adama Bałdycha, który tym samym udowadnia, że największą siłą muzyki jest piękno ukryte w melodiach:

„Wirtuozeria XXI wieku jest dla mnie poszukiwaniem jakości i form wyrazu a nie kaskadami dźwięków. Pragnę opowiadać swoją historię w muzyce zestawiając ze sobą prostotę z wysublimowanym i innowacyjnym językiem skrzypiec, kształtując dźwięk po dźwięku”.

I to słychać w bardziej minimalistycznym, pełnym przestrzeni traktowaniu dźwięku oraz sięganiu także po unikalne instrumentarium jak skrzypce renesansowe.

Album promują dwa klipy – teledysk do tytułowego “Poetry”, gdzie Adam Bałdych gra jedynie w duecie z trębaczem Paolo Fresu, oraz wideoklip do utworu “I remember”, zrealizowanym częściowo w Gorzowie Wielkopolskim, rodzinnym mieście Bałdycha.

Album dostępny jest już w sklepach muzycznych oraz we wszystkich platformach cyfrowych.