Wśród festiwali organizowanych regularnie w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” szczególne miejsce zajmuje JAZZ Od Nowa Festival. Inauguracja festiwalu w 2001 roku była w pewnym sensie ukoronowaniem istotnego wątku działalności toruńskiej „Od Nowy”, która zarówno w swej pierwotnej siedzibie, w staromiejskim Dworze Artusa, jak i pod obecnym adresem na „akademickich” Bielanach zawsze była miejscem jazzowi przyjaznym. Co zaś najważniejsze, festiwal ten od razu zaistniał w krajowym kalendarzu jazzowych imprez jako kilkudniowe spotkanie o możliwie dużym rozmachu organizacyjnym i w naszym założeniu ciekawym, wyraźnie skrystalizowanym profilu.

Zdaniem bywalców JAZZ Od Nowa Festival, od początku odznacza się przemyślaną i konsekwentną formułą łączącą w swoim repertuarze jazzową klasykę z jej wybitnymi przedstawicielami, z improwizowaną muzyką jazzowego pogranicza, sięgającą całego spektrum muzycznej awangardy.

Jako organizatorzy tego wydarzenia od początku staramy się łączyć klasykę jazzu z jego nurtem eksperymentalnym. Zapraszając gwiazdy polskiego i światowego jazzu nie zapominamy przy tym o wykonawcach lokalnych, a także tych debiutujących, którzy stoją u progu kariery. Istotnym elementem naszego myślenia o festiwalu jest dbałość o szerokość jego formuły stylistycznej, rozciągającej się od klasycznego, akustycznego mainstreamu, przez wszelkie odsłony jazzu elektrycznego, w tym jazz-rockowy fusion, free jazz, aż po muzykę improwizowaną, czy wkraczającą wręcz w sferę muzyki współczesnej. Stąd też na festiwalowych afiszach obok Blancharda, Fostera, Ptaszyna, Namysłowskiego, Stańki, Urbaniaka, czy Makowicza pojawiają się Vandermark, Łoskot, Pink Freud, Robotobibok, bracia Olesiowie, czy reprezentujący muzykę współczesną kompozytor Krzysztof Knittel, a nawet przedsięwzięcia o wymiarze bez mała parateatralnym w wykonaniu znanego performera Andrzeja Mitana.

Naszym celem, jako twórców festiwalu, jest sprostanie gustom wiernych miłośników i koneserów jazzu, jak również zainteresowanie muzyką i zarażenie jazzowym duchem młodych melomanów. O walorach JAZZ Od Nowa Festival decyduje przede wszystkim niezwykła atmosfera koncertów, z których wiele miało niepowtarzalny charakter. Wyrazem niebywałego klimatu towarzyszącemu festiwalowi jest również możliwość swobodnego kontaktu z artystami w festiwalowych kuluarach. Do jazzowej legendy naszego festiwalu przejdzie z pewnością niezapomniane, trwające do rana jam session, którego głównymi bohaterami byli amerykański gitarzysta Hiram Bullock oraz toruński pianista Bogdan Hołownia.

Znaczącym uzupełnieniem festiwalu są imprezy towarzyszące, w tym wystawy fotografii i plakatów jazzowych oraz ciesząca się od kilku lat dużym zainteresowaniem giełda jazzowych płyt winylowych.

Tegoroczna edycja wygląda następująco:

Bilety na koncerty dostępne są tutaj.