Mahalia nawiązała współpracę z AJ Tracey przy nowej piosence „Roadside”, wyprodukowanej przez The Elements. Wypowiadając się o „Roadside”:

„Jestem podekscytowana wydaniem tego utworu, odkąd zaczęłam go pisać. Świeżo po rozstaniu, nagrałam go z The Elements i dwiema moimi ulubionymi dziewczynami i autorami piosenek Abby (Absolutely) i Kamille. Świetnie się bawiliśmy pisząc i tworząc to razem. Zdobycie AJ ​​było dla mnie wisienką na torcie. Od zawsze chciałam z nią pracować i byłam bardzo szczęśliwa, że udało się ją namówić do współpracy”.

Do piosenki powstał również teledysk, wyreżyserowany przez Pip+Lib.


Talent pochodzącej z Leicester Mahalii został zauważony, kiedy miała zaledwie 13 lat. Wtedy właśnie podpisała swój pierwszy kontrakt. Jak przyznaje, kilka kolejnych lat ciężko pracowała nad tym, aby móc określić swoją artystyczną tożsamość. 

W 2017 roku stała się sensacją za sprawą singla „Sober”, który zwrócił na nią uwagę międzynarodowej publiczności. W 2019 roku, Mahalia wydała debiutancki albumu „Love and Compromise”, którego nazwę zaczerpnęła z wywiadu z Earthą Kitt – jedną z jej artystycznych i życiowych inspiracji. Pod względem muzycznym album stanowi oddalenie od wcześniejszego, surowego i akustycznego stylu Mahalii. W swej twórczości Mahalia z niezwykłą łatwością porusza się pomiędzy soulem i R&B, czasem czerpiąc nawet z reggae. Poprzez otwartość na nowe brzmienia, Mahalia pokazuje swój artystyczny rozwój.