Janelle Monáe jest znana z tego, że skłania swoich słuchaczy do muzycznej podróży w towarzystwie dźwięków jej futurystycznego soulu. Jest równie znana z tego, że opowiada się za zmianą i sprawiedliwością. Na potwierdzenie tego, w 2015 roku przerobiła swój utwór „Hell You Talmbout” na hymn wypowiadający się przeciwko brutalności policji. Sześć lat później, utworem „Say Her Name (Hell You Talmbout)”, ponownie zabiera głos, aby zwrócić uwagę na często ignorowane czarne kobiety, które o wiele za wcześnie zabrała ta sama epidemia brutalności.

Janelle rozciąga utwór do 17 minut i zaprasza kilka swoich wybitnych przyjaciółek — w tym Beyoncé, Alicię Keys, Brittany Howard, Angelę Rye, Tierrę Whack, Zoe Kravitz, Nikole Hannah-Jones, Chloe x Halle i innych — do użyczenia swoich głosów w nagraniu. Każda kobieta na zmianę powtarza imiona trzech ofiar, upewniając się, że ich imiona będą wypowiadane przez wiele lat.

Say Her Name (Hell You Talmbout)” został wydany we współpracy z African American Policy Forum (AAPF), think tankiem skupiającym się na przekształcaniu publicznego dyskursu i polityki dotyczącej kwestii rasowych i sprawiedliwości społecznej. Dochód z singla, będącego częścią prowadzonej przez organizację kampanii „Say Her Name”, trafi do AAPF.