5 listopada wytwórnia Blue Note Records wyda „First Flight to Tokyo: The Lost 1961 Recordings”, ekscytujące, wcześniej niepublikowane nagranie na żywo Art Blakey & The Jazz Messengers, zarejestrowane w Hibiya Public Hall w Tokio, 14 stycznia 1961 roku podczas pierwszego w historii występu zespołu w Japonii.

Jazz Messengers byli jedną z pierwszych grup jazzu nowoczesnego, które koncertowały w Kraju Kwitnącej Wiśni. Japońska publiczność była zachwycona koncertem, zagranym przez znakomity skład z Lee Morganem na trąbce, Waynem Shorterem na saksofonie tenorowym, Bobbym Timmonsem na fortepianie i Jymiem Merrittem na basie. Nie zabrakło znanych jazzowych przebojów, w tym „Now’s the TimeCharliego Parkera, „Round About MidnightTheloniousa Monka oraz hitów Jazz Messenger, w tym „Blues March”, „Dat Dere” i „Moanin”. Album jest już dostępny na platformach streamingowych.


First Flight to Tokyo” był koprodukowany przez Zeva Feldmana i Davida Weissa. Ukaże się w ekskluzywnych wydaniach na dwóch płytach winylowych i na dwóch płytach CD, z których obydwa będą zawierały broszury z rzadkimi zdjęciami japońskich fotografów Shunji Okura i Hozumi Nakadaira, esej uznanego krytyka jazzowego Boba Blumenthala oraz wywiady Wayna Shortera z prezesem Blue Note Don Wasem, słynnym saksofonistą Lou Donaldsonem, japońską gwiazdą jazzu Sadao Watanabe, znanym japońskim krytykiem muzycznym Reiko Yukawą, synem Blakeya Takashim Blakeyem i trio wielkich perkusistów: Louisem Hayesem, Billym Hartem i Cindy Blackman Santana. Dźwięk został na nowo przeniesiony z oryginalnych szpul taśmowych, a wydanie winylowe zostało zmasterowane przez Berniego Grundmana i wytłoczone na 180-gramowym winylu w Record Technology Inc.

Tracklista: „Now’s the Time” (22:34) // „Moanin’” (13:33) // „Blues March” (11:45) // „The Theme” (00:33) // „Dat Dere” (12:14) // „’Round About Midnight” (13:29) // „Now’s the Time – Version 2” (17:15) // „A Night in Tunisia” (11:12) // „The Theme – Version 2” (00:30).