Podczas przesłuchań konkursowych Jazz Juniors 2021 zaprezentuje się sześć najlepszych zespołów, które wybrało międzynarodowe jury. 6 października w Krakowie zagrają: Federico Calcagno&The Dolphians, Nagy Emma Quintet, Superminimalism, Twospeak, Unleashed Cooperation oraz Ziemia. 


Przed nami 45. edycja konkursu dla młodych muzyków – Jazz Juniors 2021. Finalistów tegorocznej edycji wybrało jury w składzie: Adam Pierończyk (Pl), Jean-Paul Bourelly (USA) i Majid Bekkas (Maroko). To oni będą też oceniać zespoły podczas przesłuchań, które odbędą się 6 października w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Do finału konkursu zakwalifikowały się następujące zespoły: włoski sekstet Federico Calcagno & The Dolphians, węgierska grupa Nagy Emma Quintet, brytyjski kwartet Twospeak oraz polskie zespoły – Superminimalism, Unleashed Cooperation oraz Ziemia. 

Na zwycięzców, jak co roku, czeka wiele nagród i wyróżnień, m.in. grand prix w postaci nagrania płyty. Zmaganiom finalistów przysłuchiwać się będzie grono międzynarodowych partnerów i gości – przedstawicieli zagranicznych festiwali czy oficyn wydawniczych, co będzie dla muzyków szansą na podpisanie kontraktów koncertowych i płytowych. Poza tym ważną częścią konkursu są nagrody indywidualne, które od początku jego istnienia zdobywali najwięksi polscy muzycy. Wśród nich jest nowa, ustanowiona w 2020 roku nagroda im. Janusza Muniaka przyznawana wybijającemu się podczas konkursu instrumentaliście. Także w tym roku przyznana zostanie nagroda dla wyróżniającego się kontrabasisty ufundowana przez Fundację im. Andrzeja Cudzicha. 

Wstęp na przesłuchania finałowe, które odbędą się 6 października w Nowohuckim Centrum Kultury jest bezpłatny.