W dniach 09-11 września odbędzie się w Bydgoszczy 17th MÓZG Festival – międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej i form interdyscyplinarnych. Jest to spotkanie artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal prezentuje najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie festiwali lokalnych, o charakterze międzynarodowym. Festiwal stał się nieodłączną częścią kulturalnej mapy, współczesnej Bydgoszczy, stanowią go setkizaangażowanych odbiorców i artystów z całego świata. Działania festiwalowe, w większości skrupulatnie rejestrowane, tworzą pokaźne archiwum, będące zapisem współczesnych ruchów artystycznych oscylujących wokół istniejącego prawie 3 dekady klubu MÓZG. 

Szesnaście zrealizowanych edycji, w tym pięć także w Warszawie: w Teatrze Powszechnym, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Kinie Luna, Austriackim Forum Kultury oraz klubach DZiK, SPATiF i Pogłos.

W tym roku większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w świeżo zrewitalizowanej, spektakularnej przestrzeni Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej, które są oficjalnym partnerem festiwalu, a poza tym ogromną inwestycją, która zajmuje teraz sporo uwagi mieszkańcom Bydgoszczy i nie tylko. MÓZG Festiwal będzie jednym z pierwszych wydarzeń artystycznych w tej lokalizacji. Oczywiście nie zabraknie także działań w samym MÓZGu. Projekt realizowany będzie ze środków Miasta Bydgoszcz oraz Samorządu Woj. Kujawsko-Pomorskiego.

Pełen program możecie znaleźć na stronie festiwalu.