Hania Rani i Dobrawa Czocher prezentują „Dunkel”, nowy singiel z albumu „Inner Symphonies” – pierwszego nagranego dla Deutsche Grammophon. Premierze „Dunkel” towarzyszy krótki film muzyczny „Open your Eyes and See the Music” zrealizowany we współpracy z Netflix Polska.

Wydawnictwo „Inner Symphonies” ukaże się 15 października 2021!


Utwór wyłania się z odrealnionego niejako pejzażu dźwiękowego, budującego nastrój niepokoju. Pojawiający się – na wstępie wykonania dla potrzeb wersji wideo – cytat z „Claire de Lune” Debussy’ego dodatkowo ten nastrój pogłębia.

– „Dunkel” po niemiecku znaczy „ciemny”, a pandemiczne czasy, w których pisałyśmy tę muzykę, były właśnie takie – pełne obaw i znaków zapytania – wyjaśniają Hania i Dobrawa. – Muzyka była idealnym narzędziem do zobrazowania tych emocji. „Dunkel” prowadzi również do ostatniego na albumie utworu, do „Wiosny”, która jest symbolicznym wyborem światła i nadziei. 

Premiera utworu „Dunkel” zbiega się z dużą kampanią Netflix Polska, dotyczącą nowego, sześcioodcinkowego thrillera „Otwórz oczy”. Serial oparty jest na powieści Katarzyny Bereniki Miszczuk „Druga szansa”, niepokojącej historii o utracie pamięci i dążeniu do odkrycia prawdy o otaczającej nas rzeczywistości.Dla celów promocji tego obrazu, Hania i Dobrawa wystąpiły w – nakręconym i wyprodukowanym przez Netflix Polska – efektownym, krótkim filmie, ilustrującym procesy zachodzące w mózgu, w trakcie słuchania i tworzenia muzyki, wykorzystującym skany funkcji mózgowych obu artystek, wykonane podczas wykonywania utworu „Dunkel”.

Hania i Dobrawa poznały się jako nastolatki w szkole muzycznej w Gdańsku, a następnie studiowały na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ich współpraca kompozytorska rozpoczęła się w 2015 roku albumem „Biała flaga”. Najnowsza solowa płyta Hani, „Music for Film and Theatre”, znalazła się tego lata w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy przebojów muzyki klasycznej, na krótko przed tym, gdy artystka otrzymała nagrodę Fryderyk 2021 w kategorii Kompozytor Roku.