Zapowiada się lato czarnoskórego ruchu dokumentalnego o kulturze i muzyce, które trzyma nas przyklejonych zarówno do dużych, jak i małych ekranów. Jeżeli “Summer Of Soul” autorstwa Questlove, który podkreśla dawno zapomniany Festiwal Kultury w Harlemie z 1969 roku, zawierający nigdy wcześniej nieujawnione nagrania z występów muzyki soul i latynoskiej w wykonaniu niektórych z najbardziej znanych artystów naszych czasów, sprawi że zatęsknisz za kolejnymi lekcjami historii i kultury czarnoskórych, to dokumentalny “Mr. SOUL!” dostarcza dokładnie podobnych wrażeń.

Dokument miał premierę na HBO Max w niedzielę, 1 sierpnia. “Mr. SOUL!” skupia się na postaci Ellis’a Haizlip’a, który był gospodarzem i producentem prezentacji kultury, muzyki, aktywizmu i polityki czarnoskórych obywateli o nazwie SOUL!. Był emitowany w telewizji publicznej od 1968 do 1973 roku i zawierał występy Ala Greena, Gladys Knight, Billa Withersa, Kool & The Gang, Ashford & Simpson, Stevie Wondera, Billy’ego Prestona, Melby Moore i wielu innych.


Przecierający szlaki Haizlip użył SOUL! jako narzędzia do okazywania nieskrępowanej czarnej miłości, nadziei, strachu, wściekłości oraz radości poprzez muzykę, słowo mówione i komentarze społeczne. Program był tak nerwowy, że FBI uznało go za zagrożenie i zastanawiało się, jak się go pozbyć, a administracja prezydenta Richarda Nixona w końcu odniosła sukces.

Ten niezwykły wycinek historii pozostałby ukryty, gdyby nie niesamowita praca siostrzenicy Ellisa. Melissa Haizlip wyprodukowała i wyreżyserowała “Mr. SOUL!”. Wielokrotnie nagradzany dokument zdobył zasłużone uznanie, wygrywając ponad 19 nagród, w tym nagrodę Critics Choice Documentary Awards 2020 dla najlepszego pierwszego filmu dokumentalnego oraz nagrodę NAACP Image Award 2021 za wybitny scenariusz w filmie dokumentalnym (telewizyjnym lub filmowym).