„Welcome 2 America” to potężne oświadczenie, które dokumentuje obawy, jakie przejawiał Prince. Miał swoje nadzieje oraz wizje, które dotyczyły wciąż zmieniającego się społeczeństwa na całym świecie. Proroczo zapowiadały one erę podziałów politycznych, dezinformacji i odnowioną walkę o sprawiedliwość rasową.

„Hot Summer” to kolejna po singlach „Welcome 2 America” oraz „Born 2 Die” odsłona nowego albumu Prince’a, który powstał podczas sesji nagraniowej w 2010 roku. Utwór powstał we współpracy z basistką Tal Wilkenfeld oraz perkusistą Chrisem Colemanem.


Wkrótce po zakończeniu sesji nagraniowych na swój nowy album, Prince wyruszył w niesamowitą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych – „21 Nite Stand”. Jej zakończenie miało miejsce 10 lat temu, a dokładnie 28 kwietnia 2011 roku w The Forum w Los Angeles. To właśnie zapis z tego koncertu zostanie wydany na dodatkowym krążku Blu-Ray, jako część edycji specjalnej albumu „Welcome 2 America”.

Premierze nowego albumu Prince’a towarzyszy również wydanie limitowanego singla „Welcome 2 America” na złotej 7-calowej płycie winylowej. Singiel dostępny jest tylko i wyłącznie na oficjalnej stronie artysty. Poza studyjną wersją utworu, jako bonus znajduje się wersja live z koncertu z Los Angeles. Została ona nagrana jako medley z utworem „Dreamer”.

„Welcome 2 America” zawiera kilka kolaboracji Prince’a z basistą Talem Wilkenfeldem, perkusistą Chrisem Colemanem, oraz Jasonem Agelem, który był kilkukrotnie nominowany do nagród Grammy. Artysta miał okazję nagrywać materiał na swój nowy album również z wokalistami New Power Generation: Shelby J., Liv Warfield oraz Elisą Fiorillo. Do współpracy zaprosił też klawiszowca – Morrisa Hayes, który również jest odpowiedzialną za produkcję kilku utworów na tym albumie.