Niezwykle ciekawa nowość w katalogu Blue Note – „The Complete Live at The Lighthouse” Lee Morgana, czyli kolekcja nagrań legendarnego trębacza zarejestrowanych podczas koncertów w Hermosa Beach w Kalifornii. 

Premiera wydawnictwa zaplanowana jest na 30 lipca 2021 roku.

Blue Note Records 30 lipca wydaje „The Complete Live at the Lighthouse” Lee Morgana. Wydanie będzie obszerną kolekcją, zawierająca wszystkie 12 setów kwintetu Morgana z saksofonistą Benniem Maupinem, pianistą Haroldem Mabernem, basistą Jymiem Merrittem i perkusistą Mickey Rokerem. To historyczne spotkanie w The Lighthouse w Hermosa Beach w Kalifornii odbyło się w dniach 10-12 lipca 1970 roku i zostało w pełni zarejestrowane. Pierwotnie nagrania zostały wydane 50 lat temu, w 1971 roku jako zestaw dupłytowy, a następnie w wydaniu rozszerzonym do zestawu trzypłytowego w 1996 roku. Najnowsza edycja wyprodukowana przez Zeva Feldmana i Davida Weissa będzie dostępna jako zestaw ośmiopłytowy oraz limitowana edycja 12-LP, 180 gramowych płyt winylowych. Kolekcja zawiera łącznie 33 utwory, w tym ponad 4 godziny niepublikowanej wcześniej muzyki, pozwalając słuchaczowi doświadczyć wyjątkowej atmosfery koncertu. Nieopublikowana wcześniej wersja kompozycji Maberna The Beehive zarejestrowana w sobotę 11 lipca 1970 r., jest już dostępna w streamingu lub do pobrania.


Oba fizyczne formaty zostaną wydane wraz z wyjątkowym bookletem zawierającym wywiady z Benniem Maupinem oraz ostatni obszerny wywiad z Jymiem Merrittem przeprowadzony przed jego śmiercią w ubiegłym roku. Ponadto znajdą się tam komentarze Jeffery’ego McMillana (autora biografii „Delightfulee: The Life and Music of Lee Morgan”) i Michaela Cuscuna, a także wypowiedzi Jacka DeJohnette’a, Wallace’a Roney’a, Nicholasa Paytona, Charlesa Tollivera, Eddiego Hendersona, Dave’a Douglasa i innych. Dodatkowo booklet zawierać będzie niepublikowane wcześniej zdjęcia autorstwa Joela Franklina i Lee Tannera, jak również kilka słów od rodziny Morgana. Dźwięk został zmiksowany przez Steve’a Genewicka w Capitol Studios z oryginalnych taśm. Mastering LP został wykonany przez Kevina Graya w Cohearent Audio, a 180 gramowe płyty winylowe wytłoczone w Record Technology Inc. (RTI) w Camarillo w Kalifornii. Mastering CD wykonał Robert Vosgien w Capitol Studios.

Edward Lee Morgan urodził się w Filadelfii w stanie Pensylwania 10 lipca 1938 roku. Swoją pierwszą trąbkę dostał w wieku 13 lat, a jego prawdziwa kariera rozpoczęła się, kiedy w wieku 18 lat dołączył do Dizzy Gillespie Big Band. Przebieg jego zakończonej tragicznie, 15-letniej kariery nagraniowej został udokumentowany przez Blue Note Records, od debiutu artysty z albumem „Indeed!” z 1956 roku, który nagrał w wieku 18 lat, aż do „The Last Session” w 1971 roku, jego ostatniego albumu nagranego na kilka miesięcy przed śmiercią. W międzyczasie Lee Morgan nagrał dwa tuziny dynamicznych albumów jako lider, w tym „The Cooker”, „Lee-Way”, „The Sidewinder”, „Search for the New Land”, „The Rumproller”, „Cornbread”, „The Gigolo” oraz „Live at the Lighthouse”, a także jako sideman, na innych ponadczasowych albumach z katalogu Blue Note, takie jak „Blue Train” Johna Coltrane’a czy na płycie „Moanin’” (Art Blakey & The Jazz Messengers). Jego życie stało się tematem wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „I Called Him Morgan” w reżyserii Kaspera Collina.