Jordan Rakei powraca ze swoim czwartym studyjnym albumem “What We Call Life”, który ukaże się 17 września nakładem Ninja Tune. Multiinstrumentalista, wokalista, producent i autor tekstów prezentuje też świetny nowy singiel „Family”.


“What We Call Life” to jak dotąd najbardziej emocjonalny i intymny album Jordana Rakei. Urodzony w Nowej Zelandii, wychowany w Australii i mieszkający w Londynie artysta w tekstach opowiada na nim o samopoznaniu, które zawdzięcza terapii i fascynacji ruchem “psychologii pozytywnej”. Przykładem tej samoobserwacji jest singiel “Family”, o którym Rakei mówi, że jest “najbardziej osobistym” z wszystkich, jakie napisał. 

“Chciałem sprawdzić swoją barierę wrażliwości i być naprawdę szczery. To piosenka o rozwodzie moich rodziców w wieku kilkunastu lat, ale o tym, że nadal ich kocham, bez względu na wszystko” – wyjaśnia.

Tak jak w życiu, również w muzyce Jordan jest  zdeterminowany, by się rozwijać. Jego poprzedni krążek „Origin” z 2019 został znakomicie przyjęty przez prasę, fanów a także, niespodziewanie, chwalony przez samego Eltona Johna. Efektem tych sukcesów była m.in współpraca z legendą rapu Commonem czy zaproszenie do występu w cyklu NPR’s Tiny Desk Concert. Rakei jest blisko związany z przyjaciółmi i współpracownikami takimi jak Tom Misch, Alfa Mist czy Loyle Carner (z którym współtworzył, produkował i występował m.in. w „Loose Ends” z udziałem Jorji Smith). Jordan komponował też m.in. z Nilem Rodgersem z Chic i nagrywał z Terrace’em Martinem, (producentem Kendricka Lamara i Snoop Dogga). Nowozelandczyk tworzy także jako Dan Kye –  pod tym szyldem udostępnił ekskluzywny utwór do miksu “Fabric presents” Bonobo, a także wydał album “Small Moments”. Niedawno wykonał też cover “Wind Parade” Donalda Byrda na kompilację Blue Note Re:imagined, a na początku tego roku zaprezentował autorski miks w serii „LateNightTales”, na który obok ulubionych utworów artysty trafiłī też jego niepublikowane nagrania (w tym covery “Codex” Radiohead i “Lover, You Should’ve Come Over” Jeffa Buckleya).

Po wyprzedanych wcześniej trasach koncertowych po Stanach Zjednoczonych i Australii, a także występach w kultowych miejscach i na festiwalach takich jak Glastonbury, Pitchfork Avant–Garde Block Party, SXSW, Montreux Jazz Festival czy katowicki Tauron Nowa Muzyka,  Jordan zakończył tournee w kultowym londyńskim Roundhouse w 2019 roku. W kwietniu 2022 roku wyruszy w swoją największą jak dotąd trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej z finałem w londyńskiej O2 Academy Brixton.

Na “What We Call Life” Rakei zanurza się głębiej w swoim świecie dźwięków, łącząc elektronikę z brzmieniami akustycznymi, mocny groove z ambientową atmosferą, tworząc coś bogatszego, bardziej subtelnego i głębokiego niż dotychczas. Rakei, który już wcześniej praktykował medytację i mindfulness, był ciekaw możliwości wykorzystania terapii do dalszego odkrywania siebie. W trakcie tego procesu zaczął lepiej poznawać swoje wzorce zachowań i lęki, a także zajął się swoją długotrwałą, irracjonalną fobią przed ptakami – lękiem często kojarzonym z nieprzewidywalnym i nieznanym, co znalazło swoje odzwierciedlenie także w towarzyszących albumowi wizualizacjach. 

“W trakcie pracy nad płytą  zdałem sobie sprawę, że chciałbym opowiedzieć w swojej muzyce o różnych lekcjach, które wyniosłem z terapii: o moim wczesnym dzieciństwie, relacjach z rodzicami i rodzeństwem, usamodzielnieniu się w Londynie, nowym małżeństwie, zrozumieniu, jak moje małżeństwo ma się do relacji z moimi rodzicami” – mówi Rakei.