Michał Martyniuk to jeden z najbardziej utalentowanych współczesnych artystów jazzowych polskiego pochodzenia, od wielu lat istniejący na scenie międzynarodowej i na stałe zamieszkujący w Nowej Zelandii. Po sukcesie dotychczasowych albumów, Michał Martyniuk znany z wybitnych kompozycji jazzowych, tym razem zebrał razem kilku czołowych światowych mistrzów jazzu i neo soul’u, aby już 11 czerwca 2021 roku wydać swoją nową płytę, ukazującą go w nowym świetle. Album został zatytułowany „Reconciliation”.

„Epka” składająca się z 5 utworów zaczęła powstawać już w 2020 roku. Artysta nawiązał wówczas współpracę z polskim producentem Adamem Kabacińskim, z którym wspólnie pracowali nad dźwiękami będącymi fundamentem dla utworów słyszanych na płycie.

Mike Patto i Nathan Haines zostali zaangażowani w projekt w końcowym etapie powstawania płyty. Odpowiedzialni za finalną produkcję i mix, dodali niepowtarzalny klimat do nagrań stworzonych w Polsce. Rezultatem tej międzynarodowej współpracy jest prawdziwie wybuchowa mieszanka klubowa, która jest zdecydowanie nowym otwarciem w muzycznej karierze Michała Martyniuka.

Pierwszy utwór z płyty o takim samym tytule – „Reconciliation”, powstał z udziałem nowozelandzkiego saksofonisty i producenta – Nathana Haines’a (znanego również ze współpracy z takimi osobistościami jak: Phil Asher, Marlena Shaw, Damon Albarn, 4Hero, Jamiroquai i wielu innych). Muzyk ten pojawiał się już wcześniej w projektach tworzonych przez Michała Martyniuka.

Trzy kolejne utwory z płyty to współpraca z wokalistkami i wokalistą o niesamowitych głosach. W „New Things” słyszymy dobrze zapowiadającą się polską wokalistkę YaniKę, w „How do We Make It?” głosu użyczyła Vanessa Freeman – jedna z najbardziej znanych i lubianych wokalistek w Wielkiej Brytanii (pracującą również z artystami takimi jak m.in. 4Hero, Nathan Haines, BugzInThe Attic), a w piosence „Speak Your Words” usłyszymy amerykańskiego rapera Raashana Ahmada.

Ostatni utwór na płycie zatytułowany „Common Desire”, to pokaz talentu Michała Martyniuka na fortepianie, któremu towarzyszy polski harmonijkarz Kacper Smoliński i przenosi ten utwór na inny poziom.

Album „Reconciliation” jest skrzyżowaniem jazzu, hip-hopu, klubowej elektroniki, chilloutu i jeszcze kilku innych zjawisk, których wspólnym mianownikiem jest uwodzicielski groove. To także połączenie dynamicznego neo-soul’u i klasycznych dźwięków fortepianu, któremu wtóruje bas i zaraźliwy beat. „Reconciliation” to świeży powiew optymizmu w tych szalonych, współczesnych czasach i najlepiej reprezentuje Michała Martyniuka u szczytu jego kariery. Do tej pory muzyk znany był głównie z wybitnych kompozycji jazzowych. W nowym materiale udowadnia on swoją wszechstronność i otwartość na inne gatunki muzyczne, co cechuje prawdziwego artystę.

„Michał Martyniuk to niesamowicie utalentowany pianista i kompozytor, który nieustannie dostarcza odbiorcy muzykę i jej wykonanie na światowym poziomie. Wart uwagi i śledzenia jego dalszych sukcesów!” – Randy Brecker (amerykański trębacz jazzowy i flugelhornista. Pięciokrotny laureat nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy).