Nagrany w 1981 roku i nigdy nieudostępniony w tej formie światu, album „Kirtan: Turiya Sings” to kolekcja dziewięciu pieśni zawierających unikalne połączenie głosu Alice Coltrane i jej gry na organach Wurlitzera. Album „Kirtan: Turiya Sings” ukaże się 16 lipca nakładem Impulse! Records / UMe, w ramach obchodów 60-lecia legendarnej wytwórni. 


Choć przez wielu znana jako partnerka muzyczna i żona Johna Coltrane’a, Alice Coltrane miała ogromny wpływ na rozwój spirytualnego jazzu. Zapewniły jej to między innymi albumy solowe „Journey in Satchidananda” oraz „Ptah, The El Daoud”, oba wydane przez Impulse! Records. W latach 70. Alice Coltrane poświęciła się również się studiowaniu filozofii wschodu, mitologii i wedyjskich praktyk religijnych. Na początku lat 80. stała się guru i nauczycielką duchową. Wtedy też zaczęła tworzyć muzykę wyłącznie dla społeczności zgromadzonej wokół The Vedantic Center, na północny zachód od Los Angeles.

Pierwszy raz utwory z „Turiya Sings” ukazały się wyłącznie na kasetach. Było to w 1982 roku, a nagrania były dostępne dla uczniów aśramu. Oprócz głosu Alice, nagranie zawierało syntezatory, instrumenty smyczkowe i efekty dźwiękowe. W 2004 roku syn Alice i producent tej płyty, Ravi Coltrane, odnalazł ścieżki dźwiękowe.

W tych nagraniach wyczułem ogrom jej pasji, oddania i egzaltacji, śpiewając pieśni na cześć Najwyższego. W tym momencie wiedziałem, że ludzie muszą usłyszeć „Turiya Sings” właśnie w tym kontekście – Ravi kontynuuje. – Jako jej syn dorastałem słysząc, jak gra te piosenki na tym samym Wurlitzerze, który pojawia się w nagraniach. Doskonale rozpoznaję tą niegasnącą czystość i esencję muzyczną duchowej wizji Alice.

Album „Kirtan: Turiya Sings” został zmiksowany przez Steve’a Genewicka, a mastering wykonał Kevin Reeves z oryginalnych 24-ścieżkowych nagrań studyjnych. To ten sam skład, który pracował z Ravim Coltrane’em nad ostatnim albumem Alice Coltrane, „Translinear Light”, w 2004 roku.