Szaio czyli Zosia MacKenzie to artystka polsko-kanadyjskiego pochodzenia z Toronto. Przedstawiamy jej debiutancką EPkę zatytułowaną „Obraz”, która 14 maja ukazała się nakładem Bordello A Parigi, kultowego niezależnego labelu z Holandii wyspecjalizowanego w nowoczesnych odsłonach italo-disco. Płytę promuje singiel „W Naszym Domu”, do którego klip Zosia zrealizowała w starym rodzinnym domu swojej babci na warszawskim Mokotowie. 


Szaio, anagram jej polskiego imienia Zosia, w swojej muzyce w ciekawy sposób bawi się kontekstami polskości tworząc teksty pozornie pozbawione zdarzenia, które melorecytuje łamaną polszczyzną. W połączeniu z warstwą muzyczną, opartą o oryginalne analogowe brzmienie Rolanda TR-909, Juno 106, Propheta 600, czy sowieckiego syntezatora Formanta Polivoks powstaje bardzo nietuzinkowy, eklektyczny electro-pop z elementami italo. Szaio  tworzy muzykę we współpracy ze swoim partnerem – Johnem O’Reganem, znanym także jako Diamond Rings – kanadyjskim producentem, z konkretnymi osiągnięciami na scenie muzycznej. Przyjaciele i sąsiedzi a jednocześnie weterani sceny dub-techno – Mark i Matt Thibideau wzbogacili efekty brzmieniowe EPki podczas jej mixu, a za mastering odpowiedzialny był producent i inżynier dźwięku Stefan Betke, znany jako Pole, współtwórca legendarnej wytwórni ~scape, odpowiedzialnej za wydawnictwa takich artystów jak Jan Jelinek czy Shackleton. Tak powstała konsekwentna w formie i eklektyczna stylowo płyta, która przypadnie do gustu tak samo miłośnikom nowoczesnego techno jak i ciekawych popowych piosenek. 

Album poświęcony jest pamięci babci artystki, Zofii Śmiarowskiej, z którą Zosia w dzieciństwie spędzała wakacje w Warszawie i nad Bałtykiem. Dwa lata przed jej śmiercią, kiedy babcia bardzo zachorowała, artystka przyjechała ją odwiedzić. Podczas podróży zaczęła pisać piosenki, które były sposobem na emocjonalne poradzenie sobie z ciężarem odchodzenia ukochanej osoby. Na okładce albumu znalazło się zdjęcie Zofii Śmiarowskiej, przedstawiający ją jako nastolatkę w 1937 roku. 

Zosia równolegle, nim zajęła się profesjonalnie muzyką od wielu lat zajmuje się scenografią filmową i production designem. Ukończyła studia filmowe w Toronto, pierwszą pracę przy scenografii dostała podczas pobytu w Nowym Jorku przy produkcji Whita Stillmana. Od tego czasu nieustannie pracuje przy kolejnych filmach, współpracuje i współpracowała z reżyserami Brandonem Cronenbergiem, Philipem Noyce’em w produkcjach z udziałem takich gwiazd jak Naomi Watts, Elijah Wood czy Kyle MacLachlan.

W kontekście płyty „Obraz” wątek filmowy ma bardzo duże znaczenie. Utwór „W Naszym Domu” opowiada o odwadze i sile do walki, pisząc tekst wyobrażała sobie, że będą mogły jeszcze wspólnie zatańczyć do tego utworu. Niestety artystka nie zdążyła się osobiście pożegnać z babcią, która odeszła, kiedy Zosia podróżowała z Toronto do Warszawy. Teledysk, reżyserowany przez Johna O’Regana ze zdjęciami Daniela Katza powstał w rodzinnym domu, w którym mieszkała babcia.