W dniu jutrzejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jazzu – święto proklamowane w listopadzie 2011 roku na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Obchody wyznaczono na 30 kwietnia. Data obchodów powiązana jest z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu.

Inauguracja odbyła się w Paryżu 27 kwietnia 2012 roku a rozpoczęli ją: Dyrektor Generalna i Ambasador Dobrej Woli UNESCO Herbie Hancock. Z tej okazji odbyły koncerty, wykłady i dyskusje prezentujące twórczość Marcusa Millera, Barbary Hendricks, Hugh Masekeli i wielu innych.

Celem obchodów jest uznanie dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych oraz ukazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję.

W Polsce i na całym świecie MDJ 2021 uczczony zostanie specjalnymi wydarzeniami: koncertami, festiwalami, wystawami, programami edukacyjnymi.

My polecamy Wam – From Szczecin Jazz with Love. #JazzDay

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu polski saksofonista i ambasador jazzu miasta Szczecina – Sylwester Ostrowski, i jego światowej klasy Bergcrantz – Ostrowski Unit, w tym artyści z Polski, Szwecji, Holandii, Meksyku i USA zaprezentują miłośnikom jazzu coś naprawdę wyjątkowego.

Bergcrantz – Ostrowski Unit to dwóch liderów, cztery kraje pochodzenia, sześciu członków zespołu. Projekt oferuje międzykulturową eksplozję jazzu o epickich proporcjach. Łączą jazz, muzykę klasyczną, skandynawskie korzenie i elementy polskie. Saksofon Sylwestra Ostrowskiego i trąbka Anders Bergcrantz przyjaźnią się od lat – nieuniknione było, że kiedyś na scenie skrzyżują się ścieżki ich zespołów.

Posłuchajcie fragmentu:

Koncert został zarejestrowany na żywo w Willi Lentza Palace w Szczecinie i będzie transmitowany 30 kwietnia, o godz. 19:00 na Facebookach, m.in. JazzCorner, Szczecin Jazz i naszym.