W weekend zakończyły się prace związane z instalacją neonu na ścianie przy ulicy Kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim. Krzysztof Komeda spędził w tym mieście lata młodości. Mural, na którym znajduje się neon jest autorstwa Konrada „Muchy” Moszyńskiego, i został odsłonięty w 2019 roku, przy okazji obchodów 50. rocznicy śmierci muzyka. Umieszczony obok pokazanej z profilu twarzy artysty napis przypomina, że to w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jazz Komedy.

„Od samego początku moim zamierzeniem było wzbogacenie muralu o instalację neonową, by miał on dwa wymiary: za dnia i w nocy. Gdy Komeda żył i tworzył, neony były bardzo popularne, nawet w naszym mieście było ich bardzo dużo. Neony można też kojarzyć z jazzem, z klubami muzycznymi” – powiedział w niedzielę PAP Moszyński.

Wyjaśnił, że mural nawiązuje do projektu okładki płyty „Astigmatic. The music of Komeda” Rosława Szayby. Widoczny na muralu profil Komedy powstał w oparciu o fotografię z archiwum rodziny artysty.

„Myślę, że mieszkańcy przyzwyczaili się do tego muralu. Pamiętam, że na początku było pewne zaskoczenie władz miasta dość odważnym projektem, zaproponowanymi kolorami. Dziś każdy przyjeżdżający na naszą stację kolejową, po wyjściu z dworca widzi mural z Komedą” – powiedział PAP twórca dzieła.

źródło: PAP // fot. UM Ostrów