„Sam Cooke: Legend” opowiada o życiu i muzyce gwiazdy soulu Sam Cooke. Ten trwający 66 minut film dokumentalny skupia się na historii Cooke poprzez relację rodziny, przyjaciół z dzieciństwa, współpracowników czy partnerów biznesowych. Film śledzi zarówno życie zawodowe jak i osobiste artysty – od jego korzeni – muzyki gospel we wczesnych latach pięćdziesiątych, przez karierę w muzyce pop, aż do śmierci w 1964 roku.

Film został wydany pierwotnie w 2003 roku. Nie jest dostępny od dawna, zostanie jednak ponownie wydany na DVD już 30 kwietnia. „Sam Cooke: Legend” otrzymał nagrodę Grammy w 2004 roku w kategorii Best Long Form Video (od przemianowania na Best Music Film).


Dokument zawiera rzadkie i nigdy wcześniej nie widziane klipy z występów, nagrania telewizyjne i rodzinne zdjęcia, a także ekskluzywne oryginalne wywiady. Należą do nich rozmowy z nieżyjącą już Arethą Franklin, gospodarzem telewizyjnym Dickiem Clarkiem, piosenkarzem Lou Rawlsem, który był przyjacielem z dzieciństwa Cooke’a i Lloyda Price’a. Widoczny jest także Bobby Womack, który na początku swojej kariery cieszył się satysfakcjonującą współpracą muzyczną z Cooke, który wyprodukował swój przebój „It’s All Over Now”. O korzeniach gospel Cooke opowiada LeRoy Crume z Soul Stirrers.