Złote Globy to obok Oskarów, najważniejsze wyróżnienia filmowe za wielką wodą. Nominacje do 78. Złotych Globów ogłoszone zostały 3 lutego w Los Angeles przez Sarah Jessice Parker i Taraji Penda Henson. W nocy poznaliśmy zwycięzców.

Zacznijmy od muzyki.

Złotego Globa za muzykę otrzymali Trent Reznor, Atticus Ross, John Batiste, za “Co w duszy gra” (“Soul”), z którego pochodzi, m.in. utwór “It’s All Right” nagrany przez Celeste i wspomnianego John Batiste. Jeśli chodzi o najlepszych utwór, został nim “Io Si (Seen)” z filmu “Życie przed sobą”, nagrany przez Laurę Pausini.

Co do aktorów.

Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym została Andra Day za rolę Billie Holiday w filmie “The United States vs. Billie Holiday”. „Stany Zjednoczone kontra Billie Holiday” to amerykański dramat biograficzny w reżyserii Lee Danielsa, oparty na książce „Chasing the Scream: The First and Last Days of the War on Drugs” autorstwa Johanna Hariego. Autorką scenariusza jest Suzan-Lori Parks, a akcja filmu rozpoczyna się w latach 40. w Nowym Jorku. Film dostępny już jest w platformie HULU.


Drugim aktorskim wyróżnieniem, z którego bardzo się cieszymy jest nagroda w kategorii Najlepszy aktor w filmie dramatycznym dla zmarłego w 2020 roku Chadwick Bosemana. Wcielił się on w rolę Levee w filmie “Ma Rainey: Matka bluesa” będący adaptacją sztuki dwukrotnego laureata nagrody Pulitzera, Augusta Wilsona, to pean na cześć potęgi bluesa i talentu artystów, którzy nie zgodzili się na to, by o ich wartości decydowały uprzedzenia i stereotypy.

Zwycięzców we wszystkich kategoriach poznacie klikając, tutaj.