Po bardzo pracowitym roku, w którym Astigmatic Records zadebiutował w roli wytwórni poszukującej zaginionych, nigdy wcześniej niewydanych muzycznych skarbów (Renata Lewandowska, „Dotyk”), przyszedł czas na kolejne próby zmierzenia się z historią polskiej muzyki rozrywkowej. Siedmiocalowy singiel „Monika / Zabawa w ciemności” rozpoczyna serię wydawnictw z nieodkrytymi nagraniami Henryka Debicha, którego działania rozsławiły Orkiestrę PRiTV w Łodzi na całym świecie.

W tym celu label przez ostatnie dwa lata przekopywał się przez stos archiwaliów Radia Łódź, przesłuchując setki dokonań tamtejszej Orkiestry pod dyrygenturą Henryka Debicha. Ostatecznie wyselekcjonowano 13 perełek z okresu 1974-1977, będącego również czasem tworzenia Świętego Graala polskiego jazz-funku – albumu „String Beat”, poszukiwanego przez kolekcjonerów płyt pod każdą szerokością geograficzną.

W latach siedemdziesiątych Orkiestra PRiTV w Łodzi, mimo już ponad dwudziestoletniego stażu, odkrywała się na nowo i z każdym kolejnym rokiem brzmiała coraz nowocześniej i ciekawiej. W zależności od utworu, potrafiło w niej brać udział od czterdziestu do siedemdziesięciu osób! Orkiestra sprawnie poruszała się między gatunkami funk i disco, dotykając muzyki ilustracyjnej czy też jazzu. Mimo ogromnej ilości zarejestrowanych utworów z tego okresu tylko garstka z tych dokonań została opublikowana w 1975 roku na płycie “String Beat”. Ponadto dokonania Henryka Debicha i Orkiestry PRiTV z 1978 roku wydała niedawno wytwórnia GAD Records na płycie “City”. Reszta nadal czeka na odkrycie.  

Dlatego Astigmatic Records zaprezentuje nie tylko longplaya pełnego groove’u, pulsujących perkusji, potężnych sekcji dętych i nietuzinkowych, wcześniej niepublikowanych kompozycji, ale również dwa małe winyle.

Zanim ukaże się LP pt. „Zbliżenie”, na rozgrzewkę w sprzedaży pojawił się limitowany siedmiocalowy krążek, format który nierozłącznie kojarzy się z tym gatunkiem. Na płycie znajdują się dwa wcześniej niewydane utwory „Monika” i „Zabawa w ciemności”, które otworzą ważny dla Henryka Debicha rok.

Wydawnictwo możecie zakupić, m.in. tutaj.