24 grudnia premierę miała najnowsza videosesja zespołu Piotr Budniak Essential Group, w której grupa coveruje utwór “Human Behaviour” islandzkiej wokalistki, kompozytorki i ikony – Björk. To pierwsze tego typu nagranie w karierze zespołu, który na co dzień wykonuje wyłącznie muzykę autorską. Jak im wyszło? Posłuchajcie!


Nie bez znaczenia jest data premiery nagrania – zespół nawiązuje do tradycyjnego polskiego wierzenia o zwierzętach przemawiających ludzkim głosem w wigilijną noc sugerując, że być może to refleksja nad ludzką naturą byłaby treścią zwierzęcych wypowiedzi i zwierzeń. Koncepcja ta idealnie wpisuje się w działalność zespołu, którego dyskografia to swego rodzaju studium antropologiczne. Ostatni album “Heart, Mind & Spirit”, którego tytuł nawiązuje do koncepcji człowieka jako sumy ducha, duszy i ciała, dostępny jest za darmo na stronie www.pbessentialgroup.com. Założeniem Budniaka jest próba uchwycenia esencji integralności człowieka z całą paletą jego uczuć, myśli, przekonań, doświadczeń, przeżyć i zmagań. 

Piotr Budniak to urodzony w 1991 roku perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Absolwent dwóch akademii muzycznych – w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Koncertował m.in. w Chinach, Korei Południowej, Estonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Maroko, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie. Współtworzy wiele zespołów jazzowych młodej generacji (m.in. Adam Jarzmik Quintet, Kasia Pietrzko Trio, The Forest Tuner, Klara Cloud & The Vultures). Koncertował z Robem Mazurkiem, Jeffem Parkerem, Troyem Robertsem, Adamem Larsonem, Mike’m Moreno, Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Arturem Majewskim oraz Tomaszem Stańko.