Choć za oknem śniegu jest niewiele, a z każdej strony docierają do nas informacje o pandemii, artyści postanowili nagrać bożonarodzeniową piosenkę. Utwór skomponowany przez Piotra Bogutyna, w wykonaniu Samiego Harba, Nicka Sincklera, Karoliny Leszko i Kasi Dereń jest nie tylko radosny, ale przede wszystkim uniwersalny. Dlatego też powstały jego dwie wersję językowe, polska i angielska, i dwa dedykowane teledyski. 

Premiera piosenki, a raczej piosenek odbędzie się 6 grudnia 2020 roku w trakcie wydarzenia online na żywo pt. „Bielańskie Mikołajki”, ale przede wszystkim szeroko na wszystkich platformach muzycznych za sprawą eMuzka. 

Inicjatorami projektu są producenci z NEON Group, autor muzyki i multiinstrumentalista Piotr Bogutyn oraz wokalistki Kasia Dereń, Karolina Leszko i wokaliści Nick Sinckler i Sami Harb. 

Nie wahałem się ani chwili gdy Sami zadzwonił z propozycją napisania angielskiej wersji tekstu świątecznego singla – mówi piosenkarz Nick Sinckler. – Po chwili byłem już u niego na warszawskich Bielanach, gdzie w ciągu kilku chwil napisaliśmy słowa i wymyśliliśmy tytuł „Almost Home”, moim zdaniem idealnie oddające ducha świąt, ale w obecnej niełatwej rzeczywistości – mówi pochodzący z USA, a mieszkający w Łodzi wokalista.

Tekst do polskiej wersji utwory pt. „Dwa kroki stąd” napisała Ewa Szlachcic. Do grupy artystów dołączyły największe, damskie głosy w Polsce, piosenkarki Karolina Leszko i Kasia Dereń.

– Na przekór sytuacji w jakiej jesteśmy stworzyliśmy piosenkę, którą chcielibyśmy dać słuchaczom trochę radości i nadziei – mówi Karolina Leszko.

Jak dodaje Kasia Dereń, energii nie zabrakło im zarówno podczas nagrywania piosenki, jak i klipu.

– A to miejsce, w którym powstał teledysk, jest wyjęte z bajki. Szopka, zabytkowy kościół i karuzela w sam raz pasują do naszego utworu – mówi Nick Sinckler.

Współpraca z takimi artystami, mimo, że minęła w zawrotnym tempie, była magiczna, chciałbym aby jeszcze trwała, może powinniśmy nagrać nie tylko singiel a cały świąteczny album – dodaje Sami Harb.

Ujęcia kręcono w znanym z wielu teledysków studio nagraniowym Quality Studio oraz na terenie dawnego klasztoru kamedułów w samym sercu warszawskiego Lasu Bielańskiego. Od kilkunastu lat stoi tam drewniana szopka oraz karuzela, które stały się idealną, magiczną scenografią. Ich autorem jest znany rzeźbiarz Józef Wilkoń. 


Partnerem projektu jest Dzielnica Bielany m. st. Warszawy, a za jego realizację odpowiada na co dzień tworzący dla stacji telewizyjnych producent Michał Toczyski i współpracujący z nim m.in. producenci i reżyserzy Kamil Mąka i Andrzej Belina Brzozowski z Love Me Photo. Nagrania utworów realizowane były w kultowym Black Kiss Records.