Zespół Paulina Porszke Ensemble to autorski projekt Pauliny Porszke, który stanowi grupa utalentowanych trójmiejskich muzyków aktywnie udzielających się w jazzowym i pozajazzowym środowisku muzycznym. Większość z nich stanowią absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Projekt powstał na początku roku 2019 i w tym samym roku rozpoczął przygotowania do wydania debiutanckiego albumu. Zespół ma już na swoim koncie kilka udanych koncertów, między innymi w ramach Wtorkowego Klubu Jazzowego organizowanego przez katowicki NOSPR.

Muzyka, którą prezentuje zespół kompozytorki ma zarazem charakter emocjonalny i konceptualny, na granicy improwizacji jazzowej i muzyki klasycznej. Głos jest w niej traktowany instrumentalnie i w żaden sposób nie góruje nad resztą zespołu. Jak podkreśla kompozytorka, istotne jest dla niej wykorzystanie indywidualności i wyobraźni każdego z członków zespołu poprzez pozostawienie im dużej dozy twórczej swobody w ramach otwartej improwizacji. Inspirowana współczesnymi technikami kompozytorskimi, muzyka zespołu odbiega od rozwiązań stereotypowo kojarzonych z jazzem i bliska jest awangardzie. Jednocześnie pomimo współczesnego i poniekąd surowego brzmienia jest to muzyka melodyjna, posiadająca elementy impresjonistyczne.

Debiutancka płyta „Addaptacja” dostępna jest od 27 listopada 2020 roku.

Paulina Porszke – kompozytorka, aranżerka, pianistka, wokalistka.

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji i aranżacji prof. zw. dr hab. Leszka Kułakowskiego. Jest laureatką konkursów pianistycznych i wokalnych. W 2017 roku zdobyła III miejsce oraz Nagrodę Publiczności na X Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Jej kompozycje wpisują się przede wszystkim w estetykę jazzową, autorka nie boi się jednak eksperymentować i swój język muzyczny rozwija dodając np. elementy folku czy muzyki klasycznej. Sam proces tworzenia jest dla niej bardzo ważny i stanowi siłę napędową dla jej muzyki. Poza zamiłowaniem do szeroko pojętej muzyki jazzowej i klasycznej autorka pisze i komponuje także piosenki soulowe i R&B oraz współpracuje z wokalistami, tworząc czy aranżując dla nich utwory.