Tegoroczny „Super Sam +1” to piąta odsłona cyklu. Pomysłodawcą nazwy „Supersam” w odniesieniu do koncertów solowych jest klarnecista Jerzy Mazzoll, który zorganizował serię koncertów w gdańskim klubie „Plama”, gdzie wcześniej mieścił się osiedlowy, samoobsługowy sklep spożywczy, w latach 80-90 nazywany „supersam”. Współczesna wersja projektu programowana jest przez kontrabasistę, animatora wydarzeń artystycznych oraz szefa klubu Mózg, Sławka Janickiego. 

„SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. 

Artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

JEFF GBUREK

to gitarzysta, artysta dźwiękowy, kompozytor, improwizator, twórca instrumentów, field recorder. Na pewien czas stał się perkusistą, po okresie zgłębiania muzyki gamelanowej na Bali i Jawie zbudował swój własny hybrydowy zestaw perkusyjny z oscylatorami i krótkofalówkami, na którym tworzył muzykę na żywo do projektu teatru tańca Djalma Primordial Science. Następnie skłonił się w kierunki gitary preparowanej i elektroniki na żywo.

Zaprojektował jednostki piezoelektryczne, aby wydobywać rezonans z przedmiotów. Eksperymentuje z odkrytymi sonosferami, tym jak rezonują pomieszczenia i przestrzenie. Jego sprzęt obejmuje małe syntezatory, popsute urządzenia elektroniczne, theremin, krótkofalówki, walkie-talkie, rozmaite instrumenty perkusyjne i dęte, stymulatory obrotowe, samplery, kryształy, muszelki, kamienie, sierść, kości, ceramika i szkło. Dzięki swoim działaniom zagrał na scenie z takimi artystami jak Keith Rowe, Tetuzi Akiyama, Pascal Battus, Kyle Bruckmann, Lucio Capece, Martyna Poznańska, Annette Krebs, Bob Belllerue, Raven Chacon, Rafał Iwański. Chociaż po 20 latach grania ciężko wymienić każdą osobę, z którą się występowało.

W ciągu ostatnich kilku lat w swojej pracy skupiał się przede wszystkim na działaniach takich jak soundscape, horspiel, słowo mówione, tekst, eksperymenty głosowe, tematyka ekologii i zmiany klimatu. W domu gra na instrumentach zwanych oud. i rebab. W sierpniu Radiophrenia Glasgow zleciła mu zaprezentowanie sono-dokumentu pokazującego jego podróże radiosferze krótkofalowej z ostatnich 30. lat. Dokument ukaże się w tym miesiącu. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Brał udział w rezydencjach artystycznych w Berlinie, Lyonie, Amsterdamie (STEM), Darmstadt i Brukseli. Do momentu pandemii często podróżował po Europie Wschodniej i Bałkanach nagrywając muzykę folkową i sonosfery, które wydaje głównie w swojej internetowej wytwórni Akashic Records. Jego najnowsze, płyty/kasety zostały wydane przez Antenna Non Grata (PL), Mahorka (Bułgaria), Plaża Zachodnia (PL), Plus Timbre (Hiszpania/Grecja). Ostatnie festiwale, na których zagrał to Festiwal Muzykofilia (2019), Torun and Dissidents #8 (2019), Berlin.

QBA JANICKI

urodził się 6 lutego 1989 w Bydgoszczy. Aktualnie zamieszkały w Sokołowsku. Wyrastający ze środowiska artystycznego zgromadzonego wokół słynnego klubu MÓZG. W ciągu ostatnich 15 lat zagrał setki koncertów, na których występował m.in. z takimi artystami jak Jerzy Mazzoll, Sławek Janicki, Roscoe Mitchell, Tomasz Sroczyński, Toshinori Kondo, Peter Brotzmann, Kris Wanders czy Fred Frith. Aktualnie zajmuje się pracą w zespołach Malediwy z Markiem Pospieszalskim, Kondensator Przepływu z Bartłomiejem Chmarą i Martyną Chojnacką, Wojtek Mazolewski Quintet oraz w nowopowstałych duetach z kompozytorką Teoniki Rożynek czy belgijskim producentem Obsequies.

Oprócz gry na instrumentach, tworzy także muzykę teatralną współpracując z Maciejem Podstawnym, Pawłem Łysakiem, Arturem Pałygą czy Grzegorzem Jaremko. Zaznaczył również swoją obecność na scenie hip hopowej produkując płytę HORE, legendarnego rapera VIENIA. Dodatkowo, współzałożyciel MÓZG FOUNDATION, współpracuje przy organizacji projektów kulturalnych w Bydgoszczy i Warszawie. Od roku 2020 prowadzi również swoją autorską audycję ”WARSTWY” dla Radia Kapitał.

Koncert jest całkowicie darmowy i zacznie się o godz. 20:00