Tegoroczny, 17. Jazztopad Festival organizowany jest w cieniu trwającej pandemii. Nie pojawią się goście z ojczyzny jazzu, ale nie będzie to edycja słabsza, a bardziej jednorodna, intymna, skłaniająca do wewnętrznych przemyśleń, refleksyjna i jednocześnie skrząca się wielobarwnością brzmień. 

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju następnych obostrzeń związanych z epidemią 17. edycja nie odbędzie się w zaplanowanym kształcie. Zapraszamy na wybrane koncerty w formie transmisji online:

  • 17.11.2020, godz. 20:00 – Joanna Duda Trio (w programie znajdą się premierowe kompozycje artystki)
  • 18.11.2020, godz. 20:00 – Dominik Wania: Lonely Shadows – premiera
  • 19.11.2020, godz. 20:00 – Resina – premiera (projekt z solistami Chóru NFM)

Koncerty dostępne będą na YouTubie, Facebooku oraz stronie Jazztopad Festival.

Swoją koncertową premierę będzie mieć płyta Dominika Wani pt. “Lonely Shadows”, nagrana dla prestiżowej wytwórni ECM. Pojawi się również Trio Joanny Dudy – artystki nieszablonowej, wszechstronnej, udzielającej się na wielu polach muzycznych (kompozycja, produkcja, improwizacja) i wizualnych (instalacja, wideo-art). Resina – kompozytorka i wiolonczelistka, nagrywająca dla brytyjskiej wytwórni Fat Cat Records, przygotowała dla nas premierową kompozycję z udziałem solistów Chóru NFM.


Informujemy także o projekcie MILESTONES – programie rozwoju kariery organizowanym przez Jazztopad Festival, NFM i Instytut Adama Mickiewicza oraz Arts & Parts  – wszystkich profesjonalnych muzyków jazzowych.

Celem programu MILESTONES, jak podają organizatorzy, jest zapewnienie:

  • NARZĘDZI – chcielibyśmy, aby muzycy jazzowi byli w pełni przygotowani do posługiwania się wszystkimi kreatywnymi i biznesowymi narzędziami rozwoju swojej kariery.
  • BEZPIECZNEJ PRZESTRZENI DO ROZWOJU – chcielibyśmy, aby osoby kreatywne w dziedzinie jazzu miały możliwość poznania biznesu muzycznego i życia zawodowego muzyka w bezpiecznym i wspierającym środowisku (projekt odbywa się w trakcie Jazztopad Festival).
  • SIECI WSPÓŁPRACY – postrzegamy to jako okazję do nawiązania kontaktów z innymi profesjonalnymi operatorami z sektora, tymi z doświadczeniem w programowaniu, nagrywaniu, wydawaniu i dystrybuowaniu, komunikacji (marketing i PR), pozyskiwaniu widowni (online i na żywo), menedżerami i agentami itp.
  • PREZENTACJI SCENICZNEJ – możliwość aktywnego uczestnictwa w Jazztopad Festival podczas improv session i koncertów w mieszkaniach.

Pośród wykładowców prowadzących warsztaty, wykłady i panele znajdą się m.in. Kate Dumbleton (Chicago Jazz Festival), Pedro Costa (Clean Feed), Rainbow Robert (Vancouver Jazz Festival), Frank Bolder (Lantaren Venster & North Sea Jazz Festival), Bogdan Benigar (Jazz Connective), Kenneth Killeen (12 Points), Giambattista Tofoni (EJN), Martel Ollerenshaw (Arts & Parts), Michał Hajduk (IAM).