London Jazz Festival to festiwal muzyczny, który odbywa się co roku w listopadzie. Odbywa się w londyńskich klubach, takich jak Barbican i Royal Festival Hall, oraz w mniejszych klubach jazzowych, takich jak Ronnie Scott’s i Vortex Jazz Club. Z powodu COVID-19, koncerty odbywać się będą online.

Polską reprezentacją EFG London Jazz Festival zostały dwa zespoły: Błoto oraz Jerry & The Pelican System Virtual Tour.

Koncerty możliwe są dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Kulturalnego w Londynie. Współorganizatorem występów jest B Side Events.

BŁOTO

Mówią, że ich zespół zrodził się z przypadku, jak błoto po deszczu. Impuls, by z zespołu EABS wyodrębnić czteroosobowy skład, w którym kluczowe znaczenie odgrywałaby sekcja rytmiczna zrodził się podczas trasy koncertowej. Mając dzień wolnego w Trójmieście, Marek Pędziwiatr (instrumenty klawiszowe), Paweł Stachowiak (bas), Marcin Rak (perkusja) oraz Olaf Węgier (saksofon tenorowy) zapukali nieoczekiwanie do drzwi studia Grzegorza Skawińskiego (Kombii). Zarejestrowanej w nim spontanicznej sesji bliżej do funku i hip-hopu z lat 90. niż do tradycyjnego jazzu.

JERRY & THE PELICAN SYSTEM – VIRTUAL TOUR

“Jerry & The Pelican System – VIRTUAL TOUR”, to projekt do którego zostali zaproszeni muzycy z całego świata. W ramach ‘Virtual Tour’, zrealizowany został cykl programów muzycznych, które regularnie do końca września 2020 roku były udostępnianie online dla publiczności w internetowych kanałach Jerzego Mączyńskiego, który jest polskim saksofonistą i kompozytorem. Od najmłodszych lat kształcony był w Szkołach Muzycznych w klasach jazzu i muzyki klasycznej (m.in. „Bednarska” w Warszawie). Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ostatni rok studiów licencjackich spędził na stypendium w Danii, gdzie doskonalił swój warsztat muzyczny w Syddansk Musikkonservatorium.