Organizatorzy festiwalu Hradecký slunovrat ponownie zapraszają zespoły muzyczne oraz autorów wszystkich gatunków muzycznych do wzięcia udziału w konkursie na Welcome scenę w 2021 roku. Muzycy zainteresowani wystąpieniem na festiwalu, który odbywa się w pięknej scenerii zamku w miejscowości Hradec nad Moravicí, mają możliwość wysłania swoich zgłoszeń konkursowych na Welcome scenę na adres e-mail do 31 grudnia 2020 roku.

Szczegółowe informacje wraz z formularzem zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej festiwalu.

Welcome scena, jako jedna z trzech scen muzycznych w ramach festiwalu Hradecký slunovrat, tradycyjnie już jest doskonałą okazją dla czeskich i zagranicznych zespołów do zaprezentowania własnej twórczości. Jej celem jest odkrywanie interesujących początkujących, jak również dłużej występujących artystów różnych gatunków muzycznych. Na podstawie konkursu dramaturdzy Welcome sceny wyłaniają co roku 14 zespołów, które otrzymają zaproszenie do wystąpienia na festiwalu Hradecký slunovrat.

„Naszym celem jest przede wszystkim zapoznanie jak największej liczby słuchaczy, publicystów muzycznych, a także dramaturgów innych wydarzeń kulturalnych i festiwali z twórczością wybranych zespołów na Welcome scenie. Dotyczy to nie tylko gości oraz uczestników obecnych bezpośrednio na festiwalu Hradecký slunovrat. Staramy się promować i wspierać zespoły w różnych formach nawet po zakończeniu festiwalu” – powiedział szef Welcome sceny Ondřej Oborný.

W tym celu organizatorzy festiwalu Hradecký slunovrat przeprowadzili premierowo na początku 2020 roku tak zwany Welcome tour w 4 różnych klubach w Republice Czeskiej z udziałem zespołów z Welcome sceny. W ramach czerwcowej edycji HS 2020 bezpośrednio podczas trwania festiwalu odbyło się spotkanie obecnych publicystów muzycznych oraz dramaturgów z przedstawicielami zespołów Welcome sceny.

Od 2019 roku festiwal Hradecký slunovrat wydaje utwory każdego z 14 wybranych zespołów na specjalnym albumie kompilacyjnym CD, którego realizacji w bieżącym roku podjęło się wydawnictwo Indies Scope. Album służy przede wszystkim do celów promocyjnych zespołów (CD „Hradecký slunovrat – Welcome scéna 2020“ można posłuchać on-line, klikając tutaj). Organizatorzy festiwalu planują zachowanie wszystkich tych form wsparcia zespołów wybranych na Welcome scenę również w 2021 roku.

Jednocześnie festiwal Hradecký slunovrat wciąż stara się uatrakcyjnić zespołom udział na Welcome scenie, w czym może pomóc również oficjalna „współpraca programowa” z festiwalami partnerskimi, takimi jak: Boskovice – festiwal dla dzielnicy żydowskiej, Letnia Szkoła Filmowa Uherské Hradiště, Freedom fest lub Polskie Dni w Ostravie. Dramaturdzy tych festiwali wybiorą spośród artystów z Welcome sceny HS 2021 swoich faworytów, którzy otrzymają zaproszenia do wystąpienia na realizowanych przez nich imprezach. Jeden z 14 zespołów, który tradycyjnie wybiorą sami organizatorzy festiwalu Hradecký slunovrat, otrzyma zaproszenie do wystąpienia na scenie głównej festiwalu w 2022 roku.