Tegoroczny „Super Sam +1” to piąta odsłona cyklu. Pomysłodawcą nazwy „Supersam” w odniesieniu do koncertów solowych jest klarnecista Jerzy Mazzoll, który zorganizował serię koncertów w gdańskim klubie „Plama”, gdzie wcześniej mieścił się osiedlowy, samoobsługowy sklep spożywczy, w latach 80-90 nazywany „supersam”. Współczesna wersja projektu programowana jest przez kontrabasistę, animatora wydarzeń artystycznych oraz szefa klubu Mózg, Sławka Janickiego. „SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. Artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Przed nami jeszcze trzy wieczory, a po więcej szczegółów zapraszamy na stronę supersam.mozg.pl.

  • CHRIS JARRETT & FRANEK POSPIESZALSKI / 08.10.2020,  20:00, DZIK, WARSZAWA
  • KASPAR T. TOEPLITZ & QBA JANICKI / 19.11.2019, GODZ. 20:00, KLUB SPATIF, WARSZAWA
  • CHRISTIAN LILLINGER & ARTUR MAĆKOWIAK / 10.12.2020,  20:00, DZIK, WARSZAWA

CHRIS JARRET

(1956) to amerykański pianista i kompozytor. Od 1985 roku mieszka w Niemczech. Urodził się w Allentown w stanie Pensylwania. W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na pianinie i otrzymywał prywatne lekcje od Vincenza Ruzicki. Następnie kontynuował naukę na słynnym Oberlin Conservatory of Music w stanie Ohio. W 1985 roku wyjechał do Niemiec i studiował na Carl von Ossietzky University w Odlenburgu, gdzie wykładał w latach 1988-1989. W tym miejscu rozpoczęła się jego kariera jako profesjonalnego muzyka. Początkowo komponował mniejsze utwory na pianino, potem utwory muzyki kameralnej, balet, muzykę filmową, opery, oratoria i większe utwory orkiestrowe. Po czasie spędzonym w Oldenburgu, mieszkał w Neuhäusel niedaleko Koblenz. W 2006 roku przeprowadził się do Paryża jednak niedługo później wrócił do Niemiec i od tamtej pory mieszka w południowym Palatynacie. Od 1985 roku nieprzerwanie koncertował jako pianista w klubach, teatrach i salach koncertowych na całym świecie. Pojawił się w większości krajów Europy, w Rosji, na Ukranie, w Kanadzie, Afryce Północnej, Australii i Indonezji. Występował zarówno solo, jak i z innymi muzykami takimi jak Dhafir Youssef, Zoltan Lantos, Luca Ciarla, Ramesh Shotham, Pascal Gully, Erwin Ditzner czy Leszek Możdżer. Regularnie występuje w duecie z Erwinem Ditznerem i jest liderem kwartetu Four Free. Występuje głównie jako solista grając na pianinie swoje kompozycje, które czerpią z muzyki klasycznej i improwizacji jazzowej.

FRANEK POSPIESZALSKI

to kontrabasista pochodzący z muzycznej rodziny. W 2018 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu. Licencjat duńskiego Rhythmic Music Conservatory. Absolwent PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Uczęszczał również do szkoły muzycznej z Wydziałem Jazzu na ul. Bednarskiej.  Jest muzykiem i kompozytorem czynnie działającym w wielu międzynarodowych jak i lokalnych zespołach jako sideman, a także lider kilku swoich projektów. W 2017 r. wydał autorską debiutancką płytę „1st level” ze swoim zespołem Franciszek Pospieszalski Sextet, a w 2019 r. płytę „Accumulated Thoughts” ze swoim trio. Na konkursie Jazz Juniors wraz z zespołem Franciszek Pospieszalski Trio został wyróżniony nagrodą w postaci trasy koncertowej w Azji, również otrzymując nagrodę indywidualną Złoty Kontrabas im. Andrzeja Cudzicha.