„Filip” to trzeci utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. „Filip” to kompozycja Alana Wykpisza, która ma dwa rożne oblicza, kontrastujące z tekstem nawiązującym bezpośrednio do Filipa – tytułowego bohatera powieści Tyrmanda, w której autor zawarł wiele elementów swojej biografii. Momentami tworzy to wrażenie absurdu, którym zdawał się być dobrowolny pobyt polskiego Żyda z podrobionym francuskim paszportem na robotach w Niemczech podczas II Wojny Światowej. W dodatku pobyt pełen wygód, małych sabotaży i igrania z ogniem. Taki właśnie był Filip i taki jest też najnowszy utwór Eskaubei & Tomek Nowak Quartet.

Muzyczny Tyrmand to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda.

Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz „Dziennik 1954”, przepuści je przez swoją artystyczną wrażliwość i podda własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymają 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.

Gościnnie w utworach usłyszymy takich artystów jak: Eldo, Proceente oraz Afrojax. Za oprawę wizualną projektu odpowiedzialny jest Kamil Jaczyński, który przygotował dedykowane obrazy do każdego z utworów. Premierze każdego utworu będzie towarzyszyć podcast muzyków, mówiący o procesie twórczym projektu, a także towarzyszących im inspiracjach. Pojawią się także goście specjalni.

Pierwszy utwór „Nic na pewno” inspirowany powieścią „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda z gościnnym udziałem rapera Proceente, opublikowano 30 lipca. Utwór „Nic na pewno” to nie tylko tekst inspirowany powieścią Tyrmanda, to także zlepek wielu form artystycznych, muzyki autorstwa Kuby Płużka, grafiki Kamila Jaczyńskiego oraz animowanego teledysku Kuby Kowalskiego. Utwór dotyka w sposób niespieszny pod względem instrumentalnym, historii dwojga ludzi, opartej na dialogach i wzajemnej fascynacji.

Drugi utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, „Gdzie jest zły?” był muzyczną odpowiedzią zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet na kolejną powieść Leopolda Tyrmanda, kulturalnego patrona roku. Kryminalny „Zły”, którego akcja toczy się u początku lat 50. XX wieku w Warszawie, przedrze się do jazzowego świata, w którym spotkamy się z jego wielowątkową, współczesną, muzyczną interpretacją. Na pytanie „Gdzie jest zły?” odpowie zespół EiTNQ z gościnnym udziałem Afrojax – barwnego, ekspresyjnego głosu Warszawy. Muzyka autorstwa Maksymiliana Olszewskiego namaluje portret złego, grafiki przygotowanej przez Kamila Jaczyńskiego.