Sufjan Stevens zaprezentował kolejny zwiastun muzyczny z nadchodzącego ósmego krążka! Do utworu „Sugar” powstało wideo wyreżyserowane przez Ezrę Hurwitza. Za choreografię odpowiedzialny jest MacArthur Fellow oraz Kyle Abraham. Zdjęcia do klipu zostały nakręcone na Brooklynie. W teledysku występują znani tancerze: Raymonda Pinto, Samanthę Figgans, Celeste Mason i Waltera Russella III. 


„Sugar” jest o pragnieniu dobra i czystości. Na pozór jest to banał, ale przesłanie jest imperatywem – teraz nadszedł czas, aby zebrać to, co dobre i wartościowe, uznać to w sobie i podzielić się tym z innymi. Nakarmcie swoje dusze i obdarzcie się miłością, szacunkiem i poświęceniem. Wyrzeknijcie się wszystkich starych nawyków, sposobów myślenia, robienia i przynieście światu nowe życie. To jest nasze powołanie” – tak o utworze mów Sufjan.

Album „The Ascenison” będzie mieć swoja premierę w formie elektronicznej 25 września, a wersja fizyczna trafi na półki sklepowe 2 października nakładem wytwórni Asthmatic Kitty Records. Będzie to następca albumu „Carrie & Lowell”. Nowy krążek jest potępieniem rozpadającego się na naszych oczach świata oraz mapą-drogowskazem wyjścia z impasu. Fundamentem albumu jest „wezwanie do osobistej przemiany oraz brak zgody na podporządkowanie się systemowi”.