Kwintet Wojtka Mazolewskiego trzydniową wizytę na Podkarpaciu rozpoczął od koncertu w Mielcu. Występ w sali Samorządowego Centrum Kultury zainaugurował 23. edycję Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.

Podczas blisko 1,5-godzinnego koncertu muzycy wykonali utwory z ostatniej płyty “When Angels Fall”, wydanej nakładem brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings, na której znalazły się interpretacje utworów Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach. Usłyszeliśmy m.in. otwierający płytę, tytułowy “When Angels Fall”, “Astigmatic”, “Roman II” czy utwór “Bariera”, do którego klip, będący zapisem koncertu w warszawskim klubie Progresja, ukazał się tydzień temu.

Był to pierwszy występ WMQ w Mielcu, zatem w repertuarze nie mogło zabraknąć także utworów z wcześniejszego albumu “Polka”, uznanego przez amerykański DownBeat Magazine za jeden z pięciu najlepszych albumów jazzowych na świecie wydanych w 2018 roku.

Występ kwintetu został znakomicie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność i nagrodzony owacjami na stojąco. Muzycy odwdzięczyli się trzykrotnym bisem, wykonując m.in. niepublikowany dotąd utwór “Light Of The Universe”, który pojawi się na nadchodzącej płycie WMQ. Fragment tego utworu można usłyszeć w secie, jaki muzycy nagrali dla Gillesa Petersona podczas sesji w legendarnym Brownswood Basement w Londynie (set możesz posłuchać i zobaczyć tutaj).

Wojtek Mazolewski Quintent wystąpił w Mielcu w składzie: Wojtek Mazolewski – kontrabas, Joanna Duda – instrumenty klawiszowe, Oskar Török – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Qba Janicki – perkusja.

FOTORELACJA (zdjęcia: Iwona Niedbała i Mariusz Jakubus):

Wojtek Mazolewski Quintet - Mielec


Mielecki Festiwal Muzyczny odbywa się w tym roku po raz 23. Podczas Festiwalu publiczność ma możliwość uczestniczenia w koncertach muzyki klasycznej, etnicznej, jazzowej, czy autorskiej. Wspólnym mianownikiem kolejnych edycji Festiwalu jest wysoki poziom artystyczny, zarówno repertuarowy jak i wykonawczy. Artystów, którzy koncertowali w Mielcu w ramach Festiwalu, nie powstydziłyby się prestiżowe sale koncertowe. Podczas wcześniejszych edycji wystąpili m.in.: Tomasz Stańko, Gwendolyn Bradley, Michał Urbaniak + OSTR, Paul Esswood, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Piotr Paleczny, Waldemar Malicki, Konstanty Andrzej Kulka, Eric Lu, Fabia Rebordao, duet Młynarski-Masecki, zespół Urmuli, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, „Sinfonietta Cracovia” pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal, Czech Philharmonic Brasses, Capella Cracoviensis i wielu innych.

Organizatorem Mieleckiego Festiwalu Muzycznego jest Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu. Od początku istnienia mecenat nad Festiwalem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

23. Mielecki Festiwal Muzyczny potrwa do 4 października. Pełen program Festiwalu dostępny jest, tutaj.