W serwisach cyfrowych pojawił się album z soundtrackiem do najnowszego aktorskiego filmu Disneya – „Mulan”. Na wydawnictwie Walt Disney Records, poza ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Harry’ego Gregsona-Williamsa, znajdziemy też oryginalne utwory: „Wierna, odważna i prawa” Zuzy Jabłońskiej oraz „Reflection” i „Loyal Brave True” w wykonaniu Christiny Aguilery


Za reżyserię dzieła odpowiada reżyserka Niko Caro („Azyl”, „McFarland”). Dla kompozytora Henry’ego Gregsona-Williamsa stworzenie muzyki do filmu głęboko zakorzenionego w chińskiej legendzie i historii było nie lada wyzwaniem. Jak mówi sam twórca: – Naszym zamysłem było stworzenie w pełni orkiestrowej ścieżki dźwiękowej, która będzie mieć dodatkową warstwę chińskich instrumentów wbudowaną w swoje DNA. Historia i dziedzictwo są niezwykle ważne w tej historii, dlatego w pełni zatraciłem się w tym świecie i wyszukałem odpowiednich muzyków, którzy wnieśliby wartość w postaci znajomości chińskiej muzyki. Sercem soundtracku „Mulan” jest pełnokrwista orkiestra symfoniczna wraz z wielkim chórem. Na peryferiach mamy jednak mnóstwo chińskich odcieni.


„Mulan” to pełnometrażowa, aktorska wersja słynnej animacji Disneya o tym samym tytule. Młoda, pełna odwagi dziewczyna ryzykuje wszystko z miłości do swojej rodziny i kraju, by stać się jednym z najlepszych wojowników w dziejach Chin. Gdy Cesarz Chin wydaje dekret nakazujący jednemu mężczyźnie z każdej rodziny wstąpić do Cesarskiej Armii, by zapobiec inwazji z północy, Hua Mulan, najstarsza córka uznanego wojownika, bierze sprawy w swoje ręce i werbuje się do armii, by uchronić przed wojskiem starszego już ojca. Przebierając się za chłopaka, Hua Jun, Mulan przechodzi wiele prób, które okazują siłę jej serca i charakteru. To epicka podróż, na końcu której dziewczyna staje się cenionym wojownikiem, zyskuje uznanie wiernego narodu… oraz dumnego ojca.