Cztery weekendy jazzu polskiego i polsko-izraelskich koncertów jazzowych zorganizowane przez Instytut Polski w Tel Awiwie, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie i izraelski stowarzyszenie Jazz Fun Club – od 27 sierpnia do 17 września.  

Wydarzenie, pod kierownictwem artystycznym Baraka Weissa (wieloletniego dyrektora artystycznego Festiwalu Jazzu w Tel Awiwie, Red Sea Festiwalu Jazzowego w Eilacie), potrwa cztery weekendy między 27 sierpnia a 17 września, w ramach którego odbędą się koncerty transmitowane na żywo w Internecie, spotkania online z muzykami oraz wykłady muzyczne. Festiwal pierwotnie zaplanowany na żywo na czerwiec 2020 roku w Tel Awiwie ze względu na sytuację pandemiczną został przesunięty na koniec lata i będzie transmitowany online. 

Pozycję Polski na światowej arenie muzycznej można określić jako „Jazz Power”. Od końca lat 50., kiedy jazz w Polsce był symbolem pragnienia wolności i sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego, aż do dziś Polska jest jednym z czołowych krajów na światowej scenie jazzowej. Polska scena jazzowa należy do światowej czołówki jazzowej i jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek polskiej kultury. Polscy muzycy jazzowi występują na wszystkich czołowych festiwalach i scenach jazzowych świata. Mimo to, rzesze fanów jazzu w Izraelu nie miały styczności z polskim jazzem w ogóle, a zwłaszcza ze współczesnym jazzem.

W ramach festiwalu odbędą się: 

 • – 3 koncerty czołowych polskich zespołów jazzowych; 
 • – występ czterech czołowych zespołów izraelskich, które zagrają jazzowe aranżacje muzyki polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, które powstały specjalnie na festiwal;
 • – Spotkania online między festiwalowymi artystami z Polski i Izraela i publicznością; 
 • – Wykład z historii jazzu: Paweł Brodowski z Jazz Forum

Polskie zespoły, które wystąpią na festiwalu: 

 • Marcin Wasilewski Trio – prowadzony przez Marcina Wasilewskiego, najbardziej aktywnego, znanego i cenionego polskiego artystę jazzowego na światowej scenie jazzowej, który od lat gra z wybitnym polskim trębaczem Tomaszem Stańką, a dziś nagrywa w renomowanej wytwórni ECM. 
 • Kuba Więcek Trio – trio na czele którego stoi uznawany za europejską sensację młody saksofonista Kuba Więcek, który wygrywał konkursy jazzowe na prestiżowych scenach na całym świecie, w tym na najważniejszych targach jazzowych na świecie JazzaHead.
 • Żeński kwintet O.N.E. – łączący nowoczesny jazz z elementami polskiej muzyki ludowej. W tym roku ukazał się debiutancki album kwintetu O.N.E., który zebrał entuzjastyczne recenzje. 
 • Maraton Chopinowski w wykonaniu izraelskich muzyków:  w maratonie wezmą udział cztery izraelskie zespoły prowadzone przez najlepszych izraelskich jazzmanów, którzy wykonają jazzowe aranżacje muzyki Fryderyka Chopina, napisane specjalnie na festiwal. Uczestnicy: Omri Moore– fortepian solo; Hila Kulikand Hadar Neuberg – duet fortepianowo-fletowy; Guy MintosTrioUriel Herman-Maya Beleitzman-Ehud Aton (fortepian-kontrabas-wiolonczela). 

Organizatorzy:

 • Instytut Polski w Tel Awiwe: jest publiczną instytucją w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, która prowadzi wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne, których celem jest prezentacja współczesnej polskiej kultury izraelskiej publiczności . Instytut inicjuje spotkania i projekty polskich i izraelskich artystów oraz działaczy kultury, aby umożliwić wielokulturowy dyskurs i zbliżyć oba społeczeństwa w oparciu o wzajemne rozumienie wspólnej przeszłości. Instytut prowadzi także bibliotekę, w której znajdują się różnorodne polskie książki i filmy. 
 • Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa:  Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa RP, której misją jest wzmacnianie i komunikowanie polskiej kultury poprzez aktywny udział w międzynarodowych wymianach kulturowych. Instytut zarządza projektami kulturalnymi w siedemdziesięciu krajach. Od 2000 roku odbyło się ponad sześć tysięcy wydarzeń, które przyciągnęły ponad pięćdziesiąt siedem milionów widzów i słuchaczy na pięciu kontynentach. Wszystkie projekty Instytutu realizowane są pod jego główną marką Culture.pl. 
 • Jazz Fun Club, Israel: jest stowarzyszeniem około 2000 entuzjastów jazzu w Izraelu. Jazz Fun Club rozpoczął swoją działalność 4 lata temu i stara się zaspokoić potrzeby miłośników jazzu, wykraczające poza te oferowane w ramach  izraelskich festiwalach jazzowych, czy inne standardowe występy komercyjne. W ciągu czterech lat swojej działalności Jazz Fun Club zaprosił do Izraela dziesiątki światowej klasy muzyków jazzowych. Ponadto organizuje wieczory jazzowe z najlepszymi izraelskimi artystami jazzowymi, a także wykłady o jazzie, spotkania z międzynarodowymi artystami jazzowymi.