Wybór unikalnych nagrań, niepublikowanych wcześniej utworów i znanych klasyków z 25-letniej kariery Ludovico Einaudi. Premiera albumu „Einaudi Undiscovered” w Decca Records zaplanowana jest na 18 września.


Projekt eksploruje ukryte dotąd utwory wybrane przez samego Einaudiego z jego niezwykle bogatego i obszernego katalogu, w tym niepublikowane wcześniej utwory.

Od zarejestrowanych na żywo „La Nascita” czy „In Un’Altra Vita”, po remiks kompozycji „Experience” stworzony przez Starkeya, wraz z mniej znanym materiałem i dziełami muzyki filmowej – nowy album daje słuchaczom możliwość odkrywania na nowo muzyki tego wszechstronnego artysty. Wydawnictwo zawiera również rzadko prezentowaną wokalną wersję jego najpopularniejszej kompozycji, „Nuvole Bianche” oraz temat główny z filmu „Trzecie morderstwo”, który wcześniej został wydany tylko w Japonii.

Dzięki trwającej ponad trzy dekady karierze, jego kompozycje stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, czyniąc go jednym z najpopularniejszych kompozytorów muzyki współczesnej. Jego siedem koncertów w sali londyńskiego Barbican Centre zeszłego lata zostało całkowicie wyprzedanych. Zajmuje on regularnie czołowe miejsca w światowych rankingach z muzyką klasyczną wraz ze swoimi niesamowicie pięknymi i sugestywnymi kompozycjami. Einaudi stał się najpopularniejszym w streamingu artystą klasycznym na świecie wszech czasów – jedno na dziesięć odtworzeń muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii to jego kompozycja. Przy ponad milionie odtworzeń dziennie, pianista osiągnął oszałamiającą liczbę 2,4 miliarda odtworzeń.  

Na „Einaudi Undiscovered” kompozytor oddaje się refleksji na temat muzyki, która powstawała w trakcie jego całej kariery muzycznej. Jak wyjaśnia:

Za każdym razem, gdy słucham moich albumów, zauważam, że wszystkie one zawierają jeden lub więcej szczególnych momentów, które przykuwały uwagę słuchaczy bardziej niż inne. Niekiedy, niezależnie od moich intencji, niektóre z nich stały się ponadczasowymi klasykami, kiedy reszta pozostaje w cieniu. Mając to na uwadze, wybrałem kilka utworów z różnych albumów i partytur filmowych, które nie były tak eksponowane, jak inne, mając nadzieję, że odkryję dla publiczności niektóre z tych kompozycji, które uważam za ważną część mojego repertuaru.

Nazwany przez „The Telegraph” „pianistą z tendencjami boga rocka”, Einaudi wydał 14 albumów studyjnych, w tym innowacyjny „Seven Days Walking” (2019). Ponadto kompozytor udostępnił niedawno swój projekt „12 Songs From Home”, na który składają się utwory nagrane przez niego w czasie przymusowej izolacji w domowym zaciszu, po transmisji kilku koncertów w mediach społecznościowych bezpośrednio z jego salonu.

Bez wątpienia Einaudi jest jednym z najbardziej płodnych artystów współczesnych naszych czasów. Po eksperymentach z rozmaitymi stylami, które pomogły mu rozwinąć charakterystyczne brzmienie, jego repertuar jest pełen ukrytych skarbów, jak i znanych klasyków, na które pianista rzuca nowe światło dzięki temu albumowi.

Miło mi było spojrzeć wstecz, odświeżyć wspomnienia, dać się zaskoczyć i niejako odkrywać siebie na nowo, komponując naszyjnik z kamieni mojej przeszłości – Ludovico Einaudi

„Einaudi Undiscovered” ukaże się 18 września w Decca Records.

Tracklista: 1. Fuori Dal Mondo // 2. Other Nature with Robert & Ronald Lippok – Whitetree // 3. Due Tramonti // 4. In Un’Altra Vita – Live at La Scala (Milan, 2003) // 5. Koepenik with Ronald Lippok – Whitetree // 6. Main Theme from „The Third Murder” // 7. Elegy for the Arctic // 8. Giorni Dispari // 9. Al Di Là Del Vetro – Live at La Scala (Milan, 2003) // 10. Resta Con Me // 11. Lady Jane – Live at La Scala (Milan, 2003) // 12. La Nascita – Live at Berlin // 13. Inizio // 14. Choros // 15. Mali Sajio with Ballaké Sissoko // 16. Mercury Sands with Robert & Ronald Lippok – Whitetree // 17. Taranta // 18. Circles (Based on „Experience”) with Greta Svabo Bech // 19. Nuvole Bianche with Alessia Tondo // 20. Experience – Starkey Remix