Światowej sławy wokalistka jazzowa, autorka piosenek i multiinstrumentalistka, Melody Gardot, zaprosiła muzyków z całego świata do udziału w zdalnym wykonaniu – w miejsce klasycznej orkiestry – jej nowego singla, zatytułowanego „From Paris With Love”. Singiel jest również wyrazem wsparcia dla pracowników służby zdrowia i innych muzyków.

Wysłano setki zgłoszeń, spośród których wybrano kilkanaście osób.

Niezwykli muzycy ze Stanów Zjednoczonych, Armenii, Korei Południowej, Japonii, Australii, Brazylii, Norwegii i nie tylko stworzyli unikatowy utwór. Nigdy wcześniej się nie spotkali, dla wielu z nich były to pierwsze nagranie po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 . W ten sposób Melody chciała także okazać wsparcie kolegom muzykom, którzy zostali w trudnej sytuacji. Wszyscy muzycy biorący udział w finalnym nagraniu zostali wynagrodzeni zgodnie ze standardami stawek dla muzyków w UK.

Gardot tłumaczy:

„Ten projekt jest fantastycznym dowodem tego, jak bardzo uniwersalny jest język muzyki i jak bardzo wzrosła nasza globalna samoświadomość. Widząc wszystko co dzieje się na świecie nie możemy ignorować naszej potrzeby miłości i chęci bycia razem. Jestem taka szczęśliwa widząc tak duży odzew ludzi ze wszystkich zakątków świata, chcących zrobić wspólnie coś unikatowego. To symboliczny gest pokazujący jak możemy dawać nadzieje i tworzyć nową przyszłość”

Za ostatecznym dobór muzyków  odpowiedzialny był utytułowany team zdobywców statuetek Grammy: producent Larry Klein (Joni Mitchell, Herbie Hancock), dyrygent, aranżer i kompozytor, Vince Mendoza (Björk, Robbie Williams, Elvis Costello) i legendarni inżynierowie dźwięku, Al Schmitt i Steve Genewick (Frank Sinatra, Joao Gilberto, Bob Dylan, Paul McCartney).

Video towarzyszące utworowi “From Paris with Love” pokazuje wybranych muzyków nagrywających w ich własnych domach oraz video portrety osób, które odpowiedziały na wezwanie Melody i przysłały swoje video pocztówki z przesłaniem „with love” z przeróżnych zakątków świata.

„To video to rodzaj pocztówki stworzonej dzięki muzykom i ludziom zaangażowanym w ten projekt. Mam nadzieję, że to przesłanie będzie żyć dalej i przyniesie nadzieje tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna i zwiększy nasze poczucie przynależności i wspólnoty ze światem. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt.”

Gardot była pierwszą artystką, która nagrywała w Londyńskim studio Abbey Road od czasu lockdown’u (studio zostało ponownie otwarte po ponad 10 tygodniach od czasu ogłoszenia pandemii, z zachowaniem zasad dystansu społecznego). Przede wszystkim jednak  utwór „From Paris With Love” był zainspirowany światem podczas lockdown’u i powstał tam gdzie Melody aktualnie przebywała w Paryżu.

Decca i Melody przekazują zyski z nagrania wpłacając minimum £0.50 na rzecz inicjatywy charytatywnej Protégé Ton Soignant za każde ściągnięcie nagrania w serwisach cyfrowych w UK i 0.20p za każde ściągniecie poza UK (lub za każde 150 odsłuchań).

W nagraniu utworu udział wzięli muzycy z następujących krajów (pojawił się także polski akcent!):

Armenia // Australia // Austria // Belgia // Brazylia // Kanada // Chorwacja // Anglia // Francja // Niemcy // Japonia // Holandia // Polska // Rumunia // Korea Południowa // USA