Piosenka “Hope” to międzynarodowa kooperacja polsko-amerykańsko-niemiecka. Idea zrodziła się w pierwszych dniach kryzysu podczas epidemii koronawirusa. Piosenka miała dać ludziom nadzieję w trudnym czasie i pozwolić im spojrzeć pozytywnie w przyszłość pomimo wszystkich ograniczeń. Jednak wydarzenia w Stanach Zjednoczonych i następnie ogólnoświatowe protesty przeciwko rasizmowi zdefiniowały nowy kierunek. Z wzajemnego współczucia twórców projektu zrodziła się chęć zrobienia czegoś więcej.

„Nie rozumiem, dlaczego kolor skóry nadal odgrywa rolę dla niektórych osób. Uprzedzenia i zachowania rasistowskie są niesprawiedliwe i złe. Dlatego tak ważne było dla mnie, aby utwór “Hope” stał się współpracą międzynarodową. W nagraniach piosenki natychmiast zgodzili się wziąć udział muzycy z z USA, Niemiec i Polski. Dzięki tej piosence chcemy przynieść pokój, radość i miłość wszystkim ludziom. Liczy się przesłanie i muzyka. Chodzi o chęci, otwartość, zaufanie, czyste intencje i wiarę. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat gdzie każdy kocha bliźniego jak siebie samego ?Jeśli chcemy, możemy uczynić świat rajem. Mam nadzieję, że może tak się stać”. – Ania Szarmach

„Myślę, że przede wszystkim mamy problem z miłością. Jeśli nauczymy się kochać, nie będzie rasizmu. Miłości będzie więcej jeśli będziemy komunikować się z innymi ludźmi zamiast ich klasyfikować. Dorastałem w obszarze, w którym było wiele różnych grup etnicznych i zróżnicowań kulturowych. W ten sposób nauczyłem się dostosowywać i adaptować się z różnymi kulturami. Jesteśmy jedną społecznością. Myślę, że “All Lives Matter” (“Każde Życie Jest Ważne”) jest lepszym hasłem, ponieważ kiedy patrzymy na życie Martina Luthera Kinga Jr. w jego słynnym przemówieniu w Waszyngtonie zatytułowanym “I Have a Dream” mówił o młodych białych i czarnych chłopcach, którzy razem się bawią. Rozmawiajmy więc razem i uczmy się znajdować wspólną płaszczyznę”. – David „Fingers” Haynes

Pomysł powstał podczas współpracy Ani Szarmach i podcastu Berliner Zinner feat. Mehlhose w Berlinie.


Ania Szarmach – muzyk soulowo-jazzowy oraz piosenkarka. Jako niezależna artystka współpracuje z muzykami z całego świata. Na jej rozwój muzyczny wpłynęły głównie afro-amerykańskie style muzyczne, takie jak soul, jazz, rnb, gospel i funk.

„Harmonie, wyczucie czasu, rytm, ciepło, umiejętności, pozytywność, otwartość i miłość – wszystko to fascynuje mnie w muzyce” – mówi.

David „Fingers” Haynes jest pionierem i znanym na całym świecie wirtuozem gry maszyn perkusyjnych. Jego zapierająca dech w piersiach szybkość i imponujące umiejętności przyniosły mu przydomek „Fingers”. 

Podcast Berliner Zinner z Mehlhose został założony przez Daniela Zinnera i Olafa Mehlhose’a. W tak zwanym Kiez-Talk z berlińskimi przedsiębiorcami, twórcami i artystami koncentrują się na wartościach takich jak międzynarodowość, różnorodność i współpraca.